Třešinka pražského Plesu v opeře byla francouzská

Praha – Praha v sobotu pokračovala v loni obnovené tradici Plesu v opeře. V pražské Státní opeře se sešla řada známých osobností, hlavní hvězdou byla francouzská herečka Michèle Mercierová, kterou proslavila role krásné Angeliky. Ples v deset hodin zahájil Prague Philharmonic Orchestra a Balet pražských divadel v choreografii Petra Jirsy. Od půlnoci pak ve foyer divadla vyhrávala diskotéka, kterou vedle tradiční hudby zařadil letos do programu i vídeňský Ples v opeře. Koná se 11. února.

Stále temperamentní Francouzka Michèle Mercierová byla po celou dobu v obležení novinářů. Na parketě zářila a prozradila, že tanci se věnovala od svých patnácti let a na ples se velmi těšila. Do Prahy přijela poprvé, i když ji prý chtěla navštívit už dříve. Šanci měla v roce 1968, kdy natáčela v Budapešti, přijet ale nemohla. Teď si českou metropoli může ale v klidu prohlédnout, zdržet by se tu měla až do pondělí.

Cena vstupenek na největší událost sezony se pohybovala od 3 750 do 12 500 korun. Hosté si mohli pochutnat na suši, lososu, krevetách i vídeňských párcích. A z města na Dunaji, které bylo partnerem letošního českého Plesu v opeře, přijel další speciální host – vídeňský starosta Michael Haüpl. „Jsem tady už asi po čtrnácté. Je to úžasné, mezi plesy, které se pořádají ve Vídni a v Praze, existuje úzká spolupráce,“ prohlásil.

Zatančit si za doprovodu Prague Philharmonic Orchestra přišly i známé tváře českého a slovenského showbyznysu, například režisér Zdeněk Troška, módní návrhář Osmany Laffita, modelka Andrea Verešová s manželem Danielem Volopichem nebo režisér Juraj Jakubisko se ženou Deanou. „Momentálně připravujeme se Státní operou takový malý projekt, který by se mohl odehrávat právě v jejích prostorách. Přišli jsme sem tedy nejen pozdravit své přátele, ale i partnery,“ prozradila Jakubisková.

Kromě celebrit zavítal do opery i pamětník plesu z roku 1947, téměř devadesátiletý Jan Domabyl. Vzal si prý dokonce stejný frak, který měl tehdy na sobě. „Na ples jsem se dostal jako člen automobilového klubu, měl jsem tehdy krásný stroj Ford Mercury. Měl jsem lóži s jednou slečnou a bylo to úžasné - bylo po válce a konečně se v Praze tančilo tak jako dříve,“ zavzpomínal.

Organizátoři nezapomněli ani na potřebné, i letos přispěje Ples v opeře na charitu. Výtěžek tomboly půjde tentokrát na konto Českého červeného kříže.