Hollywoodský chodník slávy slaví

Los Angeles – Oficiální historie nejslavnějšího chodníku světa – hollywoodského chodníku slávy s hvězdami amerického showbyznysu se začala psát právě 8. února 1960. Šestikilometrová trasa po ulicích Hollywood Boulevardu a Vine Street v srdci „továrny na sny“ čítá v současnosti 2400 pěticípých hvězd, každý měsíc si připisuje nejméně jednu novou a nejinak tomu bude i při jeho padesátém výročí. Zvěčnění se tak dočká např. autor Titanicu a Avataru James Cameron a doplní řady milníků světové pop-kultury. Již dnes se mohou lidé projít po hvězdách Charlieho Chaplina, Marilyn Monroe, Elvise Presleyho nebo Johna Lennona.

Výstavba hvězdného chodníku slavnostně začala 9. února 1960 a během šestnácti měsíců se mohl chlubit již 1500 jmény slavných umělců. První pěticípé terakové hvězdy s mosazným nápisem se na něm ale objevily už v roce 1959. Specifický význam Hollywood Boulevardu docenilo v roce 1978 i město, když chodník prohlásilo za kulturně historickou památku.

K padesátému výročí dostane bulvár přímo nášup: Svou hvězdu zde odhalí bubeník Ringo Starr, herci Russell Crowe, Mark Wahlberg a Emma Thompsonová, zpěváci Bryan Adams a Van Morrison, operní pěvec Andrea Bocelli, avantgardní cirkusová společnost Cirque Du Solil a již zmíněný tvůrce odvarového Titanicu James Cameron. Všichni ovšem musí splnit stále stejné podmínky - svou hvězdu odhalit osobně a zaplatit 25 000 dolarů (asi půl milionu korun) jako poplatek za její vyrobení a údržbu.

Video Studio 6 o chodníku slávy
video

Studio 6 o chodníku slávy

Hvězdní Simpsonovi i kosmonauti

Právě volba avantgardního cirkusu potvrzuje slova českého generálního konzula v L.A. Daniela Kummermanna: „Ne vždy to bývají veliké, známé hvězdy filmu, často to bývají také rozhlasové nebo televizní hvězdy.“ Ne vždy to také bývají reálné osobnosti. Zvěčněn je na chodníku slávy také Myšák Mickey, Sněhurka, Godzilla, rodina Simpsonových nebo fenka Lassie. Ve společnosti hvězd je i několik lidí mimo zábavní průmysl, jako například astronauti z kosmické lodi Apollo 11, kteří před 40 lety jako první pozemšťané dobyli Měsíc.

Chodník hvězd proto zůstává jednou z hlavních atrakcí druhého největšího města Spojených států. Nejnavštěvovanější atrakce Hollywoodu lemuje bulvár, na němž stojí domovská scéna oscarových ceremoniálů Divadlo Kodak či proslulé Čínské divadlo, kde se v hollywoodské zlaté éře konaly velkolepé filmové premiéry. Na jeho nádvoří konkurují chodníku neméně slavné otisky rukou a nohou téměř 200 filmových umělců zvěčněné v údajně nejtvrdším betonu na světě.

Hvězda Marilyn Monroe na chodníku slávy
Hvězda Marilyn Monroe na chodníku slávy
Více fotek
  • Hvězda Marilyn Monroe na chodníku slávy zdroj: images.movieplayer.it http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1412/141146.jpg
  • Seriál Simpsonovi zdroj: Internet http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/410/40969.jpg