Hudbu Pražského hradu zahájí hornista Radek Baborák

Praha – Na Pražském hradě dnes začíná šestý ročník cyklu Hudba Pražského hradu. Zahajovací koncert byl svěřen hornistovi Radkovi Baborákovi. Doprovodí ho slovenský orchestr Cappella Istropolitana pod vedením švýcarského dirigenta Kaspara Zehndera. Na koncertě ve Španělském sále Pražského hradu zazní Vodní hudba Georga Friedricha Händela a koncert Es Dur Wolfganga Amadea Mozarta.

Ve druhé půlce koncertu si návštěvníci poslechnou také dvě sonáty pro lesní roh a smyčcový orchestr Luigiho Cherubiniho, koncert zakončí symfonie La chasse (Lov) Josepha Haydna. Virtuózního hráče na lesní roh Radka Baboráka lze na českých pódiích slyšet vzácně, hraje hlavně v zahraničí.

Baborák se ale nedávno rozhodl nevyužít smlouvy s Berlínskou filharmonií, která mu zaročovala, že může hrát v tomto prestižním tělese až do penze, a své aktivity chce směřovat více do Česka. „Rozhodl jsem se odejít ke konci minuléh kalendářního roku. Přestěhoval jsem se zpátky do Prahy a budu se věnovat více sólové kariéře, komorní hudbě, dirigování a také rodině,“ potvrdil Baborák.

Cyklus Hudba Pražského hradu potrvá až do listopadu. Na koncertech zazní mimo jiné Pašijové oratorium svatovítského kapelníka Františka Xavera Brixiho a skladby třech habsburských panovníků ze 17. a 18. století.

Radek Baborák
Radek Baborák