Performer Mančuška bude v Arše hrát pozpátku

Praha - Po úspěšném uvedení projektu Neviditelní – hraní v sekvencích v bývalém Federálním shromáždění v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu se přední výtvarník a performer Ján Mančuška vrací do Prahy s dalším originálním dílem. Nový projekt Hra pozpátku byl poprvé s velkým ohlasem uveden v Královském dánském divadle v Kodani a českému publiku jej 14. února premiérově představí divadlo Archa ve spolupráci s Galerií Středočeského kraje (GASK) a sdružením Čtyři dny. Vizuálně-pohybový projekt bude v Praze uveden jen třikrát, kromě premiéry ještě 16. a 17. února.

Koncepce divadelně-taneční performance chce přivést divákyk zamyšlení a konstruování vlastní osy příběhu. Vypravěč, umístěný v publiku vypravuje příběh, zatímco tanečníci na pódiu ztvárňují stejný syžet, avšak z opačného konce. "V příběhu se hlavní hrdina, vedený touhou napravit vlastní chybu, vrací do minulosti. Tedy přímo v příběhu je obsažen element návratu, opačného sledu událostí. V průběhu nastudování mě ale fascinovalo, jakou novou kvalitu téhle myšlence přináší samotný pohyb v opačném směru,“ poodhaluje detaily projektu Mančuška.

Herci-tanečníci se pohybují na jevišti s minimem rekvizit. Scénu určuje světlo. Kostýmy působí civilně, Mančuška pracuje se základními barvami a jednoduchým potiskem, který odkazuje k ději.

Pohybové nastudování svěřil Mančuška tanečnici a choreografce Petře Hauerové, úlohu vypravěče zastane Roman Zach a v pohybových kreacích se představí Miroslav Kochánek, Ondřej Lipovský, Lotte Nouwkens, Veronika Kacianová i zmíněná Petra Hauerová.

Ján Mančuška (1972) je jedním z nejčastěji vystavujících českých umělců v zahraničí. Je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2004. V jeho tvorbě se prolínají rozličné umělecké obory - literatura, film, konceptuální umění, divadlo, instalace, video a text. Intenzivně se také zabývá reflexí filmového a divadelního jazyka. Jeho práce bylo možné vidět například ve Stedelijk Museu Amsterdam, Muzeu moderního umění New York, Kunstahalle Basilej, prestižní pražské galerii tranzitdisplay nebo v Takkelloftet, Královském divadle Kodaň.

Hra pozpátku
Hra pozpátku