Čáp letí na sever - AniFest v Třeboni končí

Třeboň/Teplice – Čáp letí na sever, napsali organizátoři na stránkách AniFestu, největšího středoevropského festivalu animovaných filmů. Přehlídka, jejímž symbolem je právě čáp, se letos po osmi letech v Třeboni stěhuje do severočeského lázeňského města Teplice, kde se už konala část loňského zdvojeného ročníku. Na to, co je důvodem přestěhování, mají pořadatelé festivalu i třeboňská radnice různé názory. Podle opozičních zastupitelů i místních podnikatelů jde každopádně o negativní zprávu, která ovlivní turistický ruch na jihu Čech.

„Už se nedalo čekat na další protahování, další vyjádření, další kola jednání. Museli jsme se tedy podle toho zařídit,“ vysvětluje mluvčí AniFestu Magdalena Šebestová. Změnu místa konání festivalu zdůvodňují pořadatelé i na svých stránkách: Teplice nabízejí pro AniFest vhodné zázemí, které organizátorům umožní připravit ty nejlepší podmínky pro účastníky i návštěvníky. K rozhodnutí nepokračovat v pořádání festivalu v Třeboni organizátoři festivalu dospěli poté, co se nepodařilo dojednat takové smluvní podmínky, které by byly jak pro festival, tak pro město oboustranně výhodné.

V září 2009 to přitom ještě vypadalo, že ke stěhování pravděpodobně nedojde. „Dohodli jsme se, že AniFest by měl zůstat v Třeboni,“ uvedl tenkrát pro ČT24 spoluorganizátor festivalu Jaromír Hník. I třeboňský starosta Jan Váňa (ODS) stál o to, aby AniFest ve městě zůstal, zdůvodněním organizátorů je překvapen.

„18. ledna nám poslali návrh smlouvy a 22. ledna jednání ukončili,“ tvrdí. „Rozhodně nemohou být důvodem finance, protože částka, kterou jsme měli spolu s Jihočeským krajem připravenu, byla výrazně vyšší než v předcházejících letech. Zachovány zůstaly i promítací prostory,“ dodal.

Je za tím Paroubek?!

Zatímco organizátoři hovoří o zdlouhavém jednání a problémech s kapacitou sálů, radnice za stěhováním vidí blížící se volby a festival jako příležitost ke zviditelnění se některých politických špiček.

Teplice spekulace o AniFestu jako součásti předvolebního boje odmítají. „Spojovat AniFest s případným bydlením pana Paroubka v Teplicích je absolutní nesmysl,“ říká náměstek teplického primátora Pavel Šustáček (ODS). Předseda ČSSD, který kandiduje v Ústeckém kraji do Poslanecké sněmovny, v lednu připustil, že uvažuje o přestěhovaní právě do Teplic.

9. AniFest se Zemanem

09. ročník AniFestu se uskuteční od 18. do 23. května v Teplicích. Celkem nabídne 400 snímků toho nejlepšího ze současné české i světové animované tvorby, pořadatelé očekávají, že hitem budou zejména 3D projekce. Festivalový animační maraton předznamená dvoudenní mezinárodní konference o Karlu Zemanovi, géniovi animace (18. a 18. 5.). Právě s oslavami 100. výročí narození legendárního filmového režiséra je letošní ročník spojen.

Do května daleko, fanoušci animovaných filmů si ale mohou AniFest připomenout v ozvěnách festivalu, jejichž program pokračuje i v únoru.