O „ztracenou“ Bookerovu cenu soutěží 40 let staré knihy

Londýn - Romány 22 autorů včetně Davida Lodge, Iris Murdochové nebo J.G. Farrella vydané v roce 1970 se budou ucházet o takzvanou „ztracenou“ Man Bookerovu cenu. Podle organizátorů jedné z nejprestižnějších cen pro anglicky píšící romanopisce mimo USA se tak napraví důsledek změny v pravidlech, která vedla k tomu, že ocenění nemohly získat knihy vydané právě v roce 1970. Vítěz bude vyhlášen v květnu.

Bookerova cena (od roku 2002 Man Bookerova cena) byla založena v roce 1969. První dva ročníky udělovala porota cenu za romány vydané v předcházejícím roce. Nicméně v roce 1971 se organizátoři rozhodli oceňovat romány vydané v témže roce a posunuli vyhlašování ceny z dubna na listopad. Kvůli těmto změnám se tak nemohly o cenu ucházet romány vydané v roce 1970.

Organizátoři se nyní rozhodlo toto opomenutí vynahradit a určilo širší nominaci 22 románů, které mohou získat „ztracenou Bookerovu cenu“. O užším výběru šesti románů bude nyní rozhodovat porota tří literárních kritiků narozených právě kolem roku 1970.

Do širší nominace se dostalo 22 knih, které nejenže vyšly v roce 1970, ale stále se také tisknou a čtou. Mezi nominovanými autory jsou například David Lodge (Prázdniny v Heidelbergu), Iris Murdochová (Poměrně čestná prohra), J.G. Farrell (Nepokoje), Shiva Naipaul (Fireflies), Patrick O'Brian (Master and Commander), H.E. Bates (A Little Of What You Fancy?), klasik sci-fi Brian Aldiss (The Hand Reared Boy), Patrick White (The Vivisector) či autorky detektivek Ruth Rendellová (A Guilty Thing Surprised) nebo Muriel Sparková (The Driver's Seat).

Z nominovaných autorů už někdy získali cenu J. G. Farrell a Iris Murdochová, další se dostali do užší nominace. Australan Patrick White dostal v roce 1973 Nobelovu cenu za literaturu. Tentokrát budou vítěze vybírat z užšího výběru šesti románů čtenáři hlasováním na webové stránce Man Bookerovy ceny.

Kniha Briana W. Aldisse
Zdroj: Man Booker Prize