Berlinale je šedesát. Slavit bude i sedm českých filmů

Berlín - Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio nebo Renée Zellwegerová patří k hvězdným hostům jubilejního 60. ročníku Berlinale. Mezinárodní filmový festival nabídne od čtvrtka do neděle 21. února čtyři stovky snímků. Dvacet z nich se utká v hlavní soutěžní sekci o Zlatého medvěda a stříbrné sošky v jednotlivých kategoriích. Českých filmů se na berlínských plátnech představí sedm. V soutěžní sekci sice žádný, Kawasakiho růže tvůrčí dvojice Hřebejk-Jarchovský byla ale zařazena do hlavního programu.

Tematicky se letos Berlinale zaměřuje na rodinu a nefungující mezilidské vztahy. Jsou námětem i úvodního snímku festivalu, soutěžního čínského dramatu Tchuan Jüan (Odděleně spolu) režiséra Wang Čchüan-ana, stejně jako závěrečného filmu Otouto (O jejím bratrovi) japonského režiséra Jodži Jamady. Ten už má jednu cenu jistou, neboť za svůj přínos kinematografii získá ocenění Berlinale Kamera.

Polanski má domácí vězení, hvězd bude i tak dost

Video Dnes začíná 60. ročník Berlinale
video

Dnes začíná 60. ročník Berlinale

S napětím je očekávána zejména světová premiéra snímku oscarového režiséra Romana Polanského The Ghost Writer. Premiéry se Polanski zúčastnit nemůže, protože je momentálně zadržován kvůli přes 30 let starému sexuálnímu deliktu v domácím vězení ve Švýcarsku. Místo něj se na červeném koberci na Postupimském náměstí objeví představitelé hlavních rolí Pierce Brosnan, Ewan McGregor a Olivia Williamsová.

Do německé metropole se chystají také americký režisér Martin Scorsese a herci Leonardo DiCaprio, Gérard Depardieu, Jackie Chan, Ben Stiller, Ben Kingsley, Stellan Skarsgaard nebo jejich kolegyně Renée Zellwegerová. Představitelka Bridget Jonesové zasedne v mezinárodní porotě, které bude předsedat uznávaný německý režisér Werner Herzog. Komu udělí hlavní ceny, bude známo 20. února večer.

Poslední Hřebejk do Berlinale

Na Berlinale se představí celkem sedm českých filmů. Hřebejkův poslední film Kawasakiho růže si odbude mezinárodní premiéru v pátek večer, kdy zahájí podsekci Panorama Special. Projekce jediného českého zástupce v hlavním programu festivalu se vedle Hřebejka účastní například fotograf Antonín Kratochvíl, herci Martin Huba a Lenka Vlasáková.

„Kawasakiho růži si, podle mého názoru, berlínští pořadatelé vybrali správně. Je to film, který má náboj, přesah, není to jen národní téma. Film je dobře natočený, má vynikající herecké výkony. Jsem tedy přesvědčen, že má šance na Berlinale uspět, o tom svědčí i fakt, že byl vybrán na zahájení druhé největší sekce Panorama,“ zhodnotil českou účast filmový publicista Jaroslav Sedláček.

Kromě Kawasakiho růže se budou moci diváci seznámit s filmy Protektor, Lištičky, Nestyda, dokumentem Miloš Forman: Co tě nezabije nebo pohádkou Peklo s princeznou. Do Berlína zavítá také herec Kryštof Hádek, který byl letos vybrán mezi největší evropské filmové naděje Shooting Star.

Zatím posledním českým filmem, který se v Berlíně dostal do hlavní soutěže, byl Obsluhoval jsem anglického krále Jiřího Menzela. V roce 2007 si za něj odnesl cenu Mezinárodní federace filmových kritiků. Hlavní cenu Zlatého medvěda získal Menzel za snímek Skřivánci na niti. Udělena mu byla v roce 1990, 31 let po vzniku tohoto trezorového filmu.

Z dortu vyskočí Metropolis

Skřivánci na niti se objevují spolu s názvy dalších více než 15 tisíc filmů, které byly za předchozích 59 ročníků na Berlinale uvedeny, na letošním festivalovém plakátu. Při příležitosti kulatin se Berlinale ohlíží za minulostí, a to nejen v programu, ale i doprovodnými akcemi.

Jednou z nejzajímavějších je premiéra restaurované verze futuristického eposu Fritze Langa Metropolis z roku 1927, která byla doplněna o nedávno nalezené vystřižené scény z původního filmu. Za hudebního doprovodu symfonického orchestru si ji budou moci vychutnat nejen hosté v berlínském Friedrichstadtpalastu a frankfurtské Staré opeře, ale také teple odění nadšenci na náměstí před berlínskou Braniborskou bránou, kam bude na obří plátno tento pátek večer souběžně snímek přenášen.

Přečtěte si více o Berlinale:

Berlinale 2010
Berlinale 2010
Více fotek
  • Berlinale 2010 zdroj: Berlinale http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1347/134663.jpg
  • Lištičky zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1101/110005.jpg
  • Protektor autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/517/51663.jpg
  • Kawasakiho růže zdroj: fotografie poskytl Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1300/129927.jpg
  • Metropolis zdroj: www.csfd.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1347/134667.jpg