Litomyšl dosáhla na miliony z EU

Litomyšl - Z Evropské unie téměř 400 milionů korun na obnovu zámeckého návrší získá město Litomyšl. Peníze poslouží nejen na opravu sedmi budov chráněných UNESCO, ale památky budou mít díky tomu i nové využití. V loňském roce památkáři o dotaci z evropských fondů usilovali marně. Nyní se situace změnila. Během následujících dvou let se má na zámeckém návrší opravit celkem sedm budov a čtyři volné prostory. Rekonstrukce čeká zámecký pivovar, jízdárnu, kočárovnu, stáj, konírnu, piaristickou kolej a kostel.

Nejenže se bude investovat do památek chráněných UNESCO, ale navíc se počítá i s využitím těchto vzácných budov. Prostory mají sloužit například Centru pro restaurování, vzdělávacím programům Škola na zámku, zázemí Regionálního muzea a galerie nebo diecéznímu muzeu.  

V prostředí zchátralého piaristického kostela, který má být rovněž rekonstruován, dnes podepsali starosta Michal Kortyš a ministr kultury Václav Riedlbauch smlouvu o přidělení evropské dotace. Tak nákladný záměr dosud Litomyšl nikdy nerealizovala.

„Cílem je nalezení nové pozice památek v životě města a celého regionu. To znamená, nalezení té správné dlouhodobé funkce,“ upozornil architekt Ivo Koukol.

„Všechny tyto památky, které se dostaly do programu na jejich záchranu, musí přinést něco nového, co tady ještě nebylo, musí poskytnout nějakou novou službu,“ řekl po podpisu ČT24 ministr kultury Václav Riedlbauch.  

Už za několik týdnů začnou přípravné práce a celý projekt revitalizace zámeckého návrší se spustí naplno. Obnovy se dočkají také park, první a horní zámecké nádvoří a předzámčí.

„Abychom město povznesli, dalo to velkou práci. Myslím si, že máme našlápnuto a že to dopadne skvěle. Projekt je to mimořádný jak svými náklady, tak svým rozsahem a dopady. Věřím, že ještě posílí pověst města jako centra kultury, památek a vzdělání,“ uvedl starosta Michal Kortyš.

Na 399 milionech korun dotace se podílí z 85 procent Integrovaný operační program, zbytek uhradí stát. Litomyšlská radnice, která do příprav projektu, na němž se podílelo pět architektů včetně Josefa Pleskota, vložila kolem 16 milionů korun, doplatí šest milionů korun. Vlastní zámek, který je památkou UNESCO, chtějí opravit památkáři, dosud se jim však nepodařilo na projekt získat dotaci.

Litomyšl - interiér piaristického kostela
Litomyšl - interiér piaristického kostela
Více fotek
  • Litomyšl - interiér piaristického kostela autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1420/141937.jpg
  • Litomyšl autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1420/141938.jpg