Vila Tugendhat vchází do první etapy rekonstrukce

Brno - Léta odkládaná obnova funkcionalistické vily Tugendhat v Brně konečně začíná. Město Brno a Unistav v lednu tohoto roku uzavřely smlouvu, v níž se společnost zavazuje památku za 146 milionů korun zrestaurovat. Město bude nejspíš z rozpočtu fakticky hradit jen část z nákladů. Asi 100 milionů korun by mělo prostřednictvím ministerstva kultury získat z fondu Evropské unie.

„Dnes začíná stěhování nejslavnější místnosti vily, což je hlavní obytný prostor. Jestli je odhadovaná cena k rekonstrukci konečná, v této chvíli nikdo nedokáže říct. Může se objevit dost problémů, které si mohou vyžádat finanční navýšení nebo i posunout časový harmonogram, který je nyní striktně určen. První týden v březnu se zde sejde skupina nejrenomovanějších restaurátorů z Evropy a za asistence našich expertů se budou snažit zjistit nejexaktnější metodologii oprav,“ uvedla k začínající akci architektka a správkyně vily Iveta Černá.

Správkyně dále upozornila, že celý proces rekonstrukce začíná u statiky a končí u vybavení interiérů a zahrnuje i celou zahradu. „Bude to rekonstrukce od A až do Z. Jedná se o nejvýznamnější stavební zásah v historii domu, který v letošním roce slaví své osmdesátiny,“ doplnila dále v rozhovoru pro ČT24 Černá.

Video Správkyně vily Tugendhat informuje z Brna
video

Správkyně vily Tugendhat informuje z Brna

Dnešní stěhování provází skoro slavnostní atmosféra. Na zahájení rekonstrukce se totiž čekalo šest let. Začít měla původně už v roce 2004, nastalo však zpoždění kvůli soudním sporům o výběrové řízení na zhotovení projektové dokumentace. Nakonec se přece jen bude opravovat podle vítězného návrhu firmy Omnia, projekt ale musela posvětit mezinárodní komise odborníků z oblasti architektury, umění a stavitelství. „V situaci, kdy přizvete mezinárodní odborníky, kteří nejsou zvyklí něco chválit, jsem byl jejich souhlasem mile překvapen. Připomínek bylo opravdu málo,“ pochvaloval si verdikt expertů spoluautor projektu Marek Tichý.

Vila, která je jako jediná česká stavba moderního umění zapsaná na seznamu UNESCO, by měla být nejméně dva roky uzavřená. Poté se návštěvníkům otevře v novém vzhledu i s novou nabídkou. Po zrestaurování nebude mít bílou barvu jako nyní, ale světle okrovou. „Vila bude mít barvu, kterou jsme dohledali jako původní, byla to sedmá omítková exteriérová vrstva,“ upozornila architektka Černá. Odborníci původní barvu zjistili při mezinárodním průzkumu v letech 2003 až 2006.

Změny po rekonstrukci 

Novinky chystá správcovské Muzeum města Brna např. v prohlídkových trasách - plánuje zpřístupnit technické zázemí, jímž je vila unikátní. Má například na svou dobu výjimečný systém vzduchotechniky. Uvažuje se také o tom, že by novým nástupním prostorem do vily mohla být Löw-Beerova vila v Drobného ulici. Nachází se ve svahu pod vilou Tugendhat a kdysi s ní tvořila jeden celek, protože v Löw-Beerově vile bydleli rodiče Grety Tugendhatové, kteří jí pro stavbu jejího domu poskytli horní část zahrady. Dnes obě stavby odděluje plot, mohl by však zmizet. Löw-Beerovu vilu dnes vlastní kraj, sídlí v ní Masarykův studentský domov.