Hlas alžírských přistěhovalců roztančil Lucernu

Praha - Znovu po třech letech se v Česku zastavil populární francouzsko-alžírský zpěvák Rachid Taha. S novým albem Bonjour včera večer vyprodal sál pražského Lucerna Music Baru. Nová deska je možná poklidnější, ale uvnitř to znovu vře, říká zpěvák Rachid Taha. Do Francie přišel z Alžíru jako osmnáctiletý, taneční hudbu severní Afriky brzy spojil s aktuální vlnou punkové hudby.

„Hudba míchá něhu s erotikou. To je prostě Orient. A koneckonců punkeři jsou vlastně romantici,“ pobaveně popisuje svůj přístup hudebník.

Rachid Taha se stal hlasem alžírských přistěhovalců ve Francii. Situace v zemi se vždy odrážela v jeho textech. „Je to horší, protože teď je tady generace mého syna, kterému je 24 let a vždycky se cítil jako Francouz. A když teď slyší řeči současných politiků, tak najednou nic nechápe. Teď se o všem říká, že za to můžou muslimové. Předtím to byli komunisti a teď jsou za černou ovci muslimové,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 Rachid.

O nejnovější desce Bonjour mluví Taha v souvislosti se svými vzory, ať už to je countryový zpěvák Johnny Cash nebo Joe Strummer z kapely Clash. Co je hlavní, hudba má podle Tahy přinášet dobrou náladu. „Já jsem pořádně takovej malej kluk, a to se líbí,“ uzavírá rozhovor Rachid Taha.

O tom, jak je v Česku populární, svědčí nejen poslední pražský koncert. Velký úspěch mělo například jeho vystoupení na letních festivalech United Islands nebo Colours of Ostrava.

Rachid Taha

0se narodil v Oranu v roce 1958. První úspěchy se dostavily, když vystupoval se skupinou Caerte de Séjour, která spojovala arabské tradice s rockem. V roce 1998 prorazil s albem Diwân z roku 1998, které přinášelo tradiční severoafrické a arabské skladby v moderním rockovém hávu. O rok později vystupoval na koncertě s velkými hvězdami raï Khaledem a Faudelem, který zachycuje koncertní album 1, 2, 3 Soleils.

Velký úspěch mu přinesl v roce 2001 singl Barra Barra z alba Medina a o tři roky mladší album Tékotoi, které produkoval kytarista Steve Hillage. V roce 2005 Taha hrál společně s Robertem Plantem z Led Zeppelin, Patti Smith a praotcem ambientu Brianem Enem.

Rachid Taha v Lucerna Music Baru
Rachid Taha v Lucerna Music Baru
Více fotek
  • Rachid Taha v Lucerna Music Baru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1423/142252.jpg
  • Rachid Taha autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1423/142251.jpg