Petr Zuska dobývá Austrálii

Perth (Austrálie) / Praha - Ovace, které ve světě sklízejí originální choreografie uměleckého šéfa baletu Národního divadla Petra Zusky, i působivé interpretace baletního souboru vedou k exkluzivním pozvánkám na hostování v zahraničí. O úrovni svědčí i dvě nominace na významné ceny (Thálie, Kobanadi) pro prvního sólistu Alexandra Katsapova. Petr Zuska touto dobou působí v Austrálii, kde má 12. února světovou premiéru jeho nejnovější choreografie. Dílo vytvořené na hudbu Igora Stravinského Svěcení jara studuje se souborem West Australian Ballet v Perthu, hlavním městě západní Austrálie.

Petra Zusku pozval do Austrálie Ivan Cavallari, umělecký šéf West Australian Ballet, který již má s úspěchem Zuskových kreací zkušenost. Sám také jakožto někdejší první sólista Stuttgart Ballett a odborník na dílo Johna Cranka před lety spolupracoval se souborem baletu Národního divadla na inscenacích tohoto slavného choreografa. V Perthu Petr Zuska pracuje s 35 tanečníky tamního souboru.

„S hudbou Igora Stravinského jsem předtím nikdy nepracoval, osobně bych si ji nevybral. Byl jsem o to požádán, takže to za mnou přišlo jako výzva. Zkusím se tedy se Stravinským poprat. Možná je to docela dobrý podnět, jak začít s jiným druhem hudby…,“ přiznal choreograf ještě na podzim loňského roku.

Hudba velikána 20. století se mu zpočátku jevila jako přespříliš dramatická a téměř pateticky vypjatá. „Ale jakmile začnete o tématu přemýšlet a poslouchat různé verze s různými dirigenty, zjistíte, jaké jsou v tom velké rozdíly a jak různě lze takové dílo pojmout. Najednou se mi líbí čím dál víc, a to je určitě nesmírně pozitivní. Nicméně je to hudba na choreografování velice náročná. Není tam jedno téma, které by se udrželo déle než půl minuty, a také rytmicky je to značně složité, takže to jistě pro mě bude oříšek,“ přiznal Zuska.

Jeho kratší vtipné choreografie Mariin sen a Bolero měly na scéně Querry Amphitheatru v Perthu obrovský úspěch už před dvěma lety. Tehdy byly součástí večera složeného z prací významných světových tvůrců Paula Lightfoota, Sola Leóna a dalších. Tentokrát Svěcením jara vyvrcholí večer, v němž první část tvoří práce slavného Uwe Scholze a Ivana Cavallariho.

Letos Petra Zusku čeká ještě další významná tvůrčí činnost - zbrusu nová choreografie pro EXPO 2010 v Šanghaji. V ní bude účinkovat podstatná část tanečníků baletního souboru, kteří vystoupí také v Pekingu.