Zmoudřelý bouřlivák Peter Gabriel oslavuje

Londýn/Praha – Peter Gabriel se narodil 13. února 1950 v malém městečku Cobham blízko Londýna. Jeho otec byl elektroinženýrem, matka pocházela z hudební rodiny a Peter vyrůstal obklopen církevní a operní hudbou. Během dospívání obdivoval černošský soul Otise Reddinga a Jamese Browna. Slávu si vybudoval už ve své první kapele Genesis, kterou založil v roce 1967 s přáteli z Charterhouse School.

Genesis přitáhli pozornost v Anglii a částečně také v Itálii, Belgii, Německu a dalších evropských zemích - zejména díky Gabrielově pódiovému vystupování, když začal používat bizarní kostýmy a v přestavbách a pauzách mezi písněmi vyprávěl komické a snové příběhy. Genesis svůj originální styl postavili na propracovaných kompozicích se souzvukem kláves, elektrických kytar a rytmiky. Gabriel se na deskách podílel vedle zpěvu jako spoluautor hudby a textů, hrál na piano, k progresivnímu zvuku kapely přispíval i sóly na flétnu či hoboj. Skupina s Gabrielem na postu frontmana se v dalších letech stala jednou z nejúspěšnějších artrockových formací své doby a s více než 150 miliony prodanými deskami se řadí mezi 30 nejúspěšnějších skupin všech dob. 

Gabriel skupinu opustil v roce 1975. Jeho odchod z Genesis, který šokoval fanoušky skupiny a ponechal mnohé v pochybnostech, zda skupina přežije, byl důsledkem mnoha faktorů. Genesis vždy působili více či méně jako kolektiv a Gabrielův rychle rostoucí veřejný profil vedl k obavám uvnitř skupiny, že je neprávem považován za jediný tvůrčí zdroj; krom toho se skupina začala cítit spoutaná reputací (a očekáváním fanoušků) spojenou s jejich skvěle vypracovanými zpola divadelními představeními. Nakonec místo hlavního zpěváka skupiny převzal bubeník Phil Collins.

Sólová kariéra a angažovanost ve věcech veřejných

Na koncertech pak mohli diváci vidět nového Petera Gabriela - bez masek a kostýmů, zklidněného a soustředěného na hudbu. Ve vzácně vyrovnané řadě jeho dalších alb uspěla především deska So z roku 1986, která z něj udělala hvězdu první kategorie. Gabriela vždy zajímala i vizuální stránka hudby a videoklip jeho písně Sledgehammer posbíral devět cen televize MTV a v anketě magazínu Rolling Stone byl vybrán jako nejlepší video všech dob. 

Peter Gabriel se angažoval v akcích za propuštění vězněného jihoafrického politika Nelsona Mandely, podporoval organizaci Amnesty International, založil festivaly WOMAD, jež dávají prostor etnické hudbě. Vydělané peníze investoval do nahrávacích studií, v nichž nahrávají hudebníci z celého světa. V roce 2000 se v Praze objevil na akci Forum 2000, kde diskutoval o pomoci chudým zemím.

Kromě toho vydával také alba filmové a scénické hudby - je například autorem hudby ke kontroverznímu filmu Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista (1988). 

Ocenění

Gabriel získal tři další ocenění Grammy, všechna v kategorii Hudebních videí. Vyhrál kategorii Nejlepší hudební video – krátká forma Grammy v roce 1992 a v roce 1993 s videoklipy k písním Digging in the Dirt a Steam. Gabriel dále získal Grammy ve stejné kategorii za své Secret World Live video.

Po pěti letech, kdy nevydal žádnou novou hudbu, se Gabriel znovu objevil s projektem OVO a hudbou pro austraský film Rabbit-Proof Fence. Tento soundtrack získal nominaci na Zlatý Globus v kategorii Best Original Score – Motion Picture. V roce 2008 přispěl Gabriel k soundtracku WALL-E několika novými písněmi s Thomasem Newmanem zahrnující i závěrečnou píseň filmu Down to Earth, za kterou obdržel cenu Grammy Best Song Written for a Motion Picture, Television or Other Visual Media. Tato píseň byla rovněž nominována na Zlatý Glóbus v kategoriích Best Original Song – Motion Picture a Academy Award for Best Original Song.

Gabriel je podruhé ženatý - z prvního manželství má dvě dcery, které se věnují filmu a hudbě. V roce 2002 se podruhé oženil a s manželkou Meabh Flynn mají dva syny.

Gabriel v kostýmu "The Moonlit Knight" 1974
Gabriel v kostýmu „The Moonlit Knight“ 1974