První album Black Sabbath vzniklo za dva dny

Londýn - V pátek 13. roku 1970 vydala britská skupina Black Sabbath své první studiové album. Deska pojmenovaná podle kapely je mnohými hodnocena jako první čistě metalová nahrávka. Patrný je také vliv skupiny Led Zeppelin, hlavně prvků blues. Album roku 2003 dosáhlo 238. příčky v žebříčku 500 nejlepších alb všech dob časopisu Rolling Stone. Album bylo odsouzeno mnohými náboženskými skupinami jako satanistické, a to hlavně kvůli titulní skladbě Black Sabbath, která vznikla na základě jednoho snu baskytaristy Terryho Geezera.

Black Sabbath svým debutovým albem zřetelně definovali styl, který budou razit v následujících letech. Úvodní skladbu je možné chápat jako manifest „Sabbatů“. Písně jsou většinou založeny na jednoduchých, ale výrazných kytarových riffech, podporovaných výraznou basou a bicími. Ozzy Osbourne deklamuje morbidní texty svým neopakovatelným způsobem, který domalovává temnou a tísnivou atmosféru písní.

Skupině se podařilo desku nahrát za pouhé dva dny, navíc všechny písně vycházejí z jamů ve studiu, což jim dodává na autentičnosti a živosti. Ve většině skladeb jsou ještě patrné bluesové kořeny kapely, nejvíce asi v písni „The Wizard“. Songy jako „N.I.B.“ nebo „Black Sabbath“ se brzy zařadily mezi metalovou klasiku.