Henry Rollins - drtič růžových brýlí

Praha – Před pár dny se v pražském Paláci Akropolis představil poprvé českému publiku americký zpěvák, herec a spisovatel Henry Rollins. Do širšího povědomí se dostal především jako zpěvák legendární punkové kapely Black Flag nebo Rollins Band, do Česka ale přijel s programem mluveného slova. „Příští týden mám vystoupení v Texasu. Strašně se těším. Na těch chlapech je úplně vidět, jak mě nenávidí. Baví mě říkat jim věci přímo do tváře. Naštěstí mě mají rády jejich manželky, takže se musejí trochu ovládat,“ prozradil mimo jiné v rozhovoru pro ČT24.

Henry Rollins, americký zpěvák, herec a spisovatel si ve svých devětačtyřiceti vystačí už jen s mikrofonem a poznámkami na papíře. „Čím jsem starší, tím víc píšu o tom, jak žiju. Zatímco hudba je pro mě něco jako zkamenělá poezie,“ vysvětluje, proč se už nevrátí do čela svého Rollins Bandu, ale objíždí svět s programem mluveného slova.

Symbol nekompromisního postoje vůči slabosti, která člověka okrádá o život, se postupem času stal glosátorem, kterému neuniknou jemnější odstíny věcí. Energie a sveřepost, která jej  poháněla dřív, z něj ale nevyprchala. Jak píše v pozorování zachyceném v jedné ze tří knih, které mu vyšly v češtině, o komsi, kdo se stal jeho vzorem: „Vyrukovali na něj s takovými těmi lacinými žvásty. Rozdrtil je svým odhodláním. Jejich růžové brýle se jim vysypaly přímo do očí.“ Ta slova dodnes platí o Rollinsovi samotném.

Henry Rollins se narodil 13. 2. 1961 jako Henry Lawrence Garfield ve Washingtonu D.C. Vyrůstal v rezidenční čtvrti Washingtonu zvané Glover Park. Jeho rodiče se rozvedli, když byl ještě velmi malý, a dále ho vychovávala jen matka Iris. Jako dítě trpěl nízkým sebevědomím a tím, že nedovedl upoutat větší pozornost. Kvůli špatným známkám a chování byl poslán na vojenskou The Bullis School v Marylandu, kterou upřímně nenáviděl. Ale naučil se zde smyslu pro disciplínu a pracovní morálce. Navíc díky vzteku, který se v něm začal shromažďovat, začal psát, byť se zpočátku v povídkách jednalo o to, jak vyhodí školu do vzduchu a zabije všechny učitele.

Na konci 70. let se zapojil do punkové komunity v domovském Washingtonu. Henry se stal velkým fanouškem hardcore punkové kalifornské formace Black Flag a později i jejím zpěvákem. Opustil práci, prodal byt, auto, své příjmení změnil na Rollins (podle jazzového saxofonisty Sonnyho Rollinse) a nechal si vytetovat na tělo logo Black Flag. S kapelou působil 5 let.

V roce 1987 založil svoji vlastní skupinu Rollins Band. Hned jejich debut z roku 1987 - Life time - zaznamenal úspěch. Henry zatím vydal bezmála dvacet CD mluveného slova a vystupuje s „mluvenými“ představeními i živě. Rollinsovy filmové role bývají spíše epizodního charakteru, ale za svoji kariéru se již objevil v docela slušném počtu snímků, například ve filmech Nelítostný souboj nebo Mizerové 2. Svůj hlas propůjčil také do animovaného filmu Batman Beyond: Return of the Joker.