Odešel Dick Francis - autor detektivek z dostihového prostředí

Londýn - Ve věku 89 let zemřel britský spisovatel detektivních románů Dick Francis. Podle serveru BBC to oznámila jeho rodina. Tento bývalý úspěšný žokej a sportovní novinář napsal za svůj život čtyři desítky knih. Jeho příběhy se odehrávaly právě v důvěrně známém dostihovém prostředí. Tento přístup byl na počátku 60. let něčím novým a vlastně změnil žánr jako takový. Bývalý žokej zaujal příznivce tradiční krimi a zároveň i dostihové fandy, kteří předtím moc detektivky nečetli. Čtenář ale nemusí být ani příznivcem či znalcem koňské problematiky, aby se mu jeho knihy líbily.

Pohřeb se bude konat v rodinném kruhu na ostrově Grand Cayman. V Londýně se pak uskuteční bohoslužba. Buckihghamský palác oznámil, že také britská královna Alžběta truchlí.

Úspěchy na dvou frontách

Jako žokej vyhrál více než 300 dostihů. V sezóně 1953/54 se stal dokonce šampiónem. Poté začal psát a sbírat literární ceny za své detektivky. Jak jinak než z dostihového prostředí. Z detektivního žánru se vymyká pouze Lester, životopis proslulého rovinového žokeje Lestera Piggotta.

Syn Felix

„Sdílím radost, kterou otec za svůj dlouhý život přinášel tolika lidem. Je to pro mě čest pokračovat novými romány v jeho odkazu.“

První román Smrt favorita vyšel v roce 1962. Od té doby Dick Francis vydával jednu knihu ročně. Na těch nejnovějších spolupracoval se synem Felixem.

Hlavní protagonisté Francisových příběhů jsou typicky kladné postavy: nelžou, nepodvádějí, nechybí jim odvaha a inteligence, ani nezbytný smysl pro fair play a anglický humor. Trošku se podobají svému autorovi, který dokonce přiznal, že všechny jeho titulní postavy jsou „lehce autobiografické“. Jaroslava Moserová, přítelkyně a dvorní překladatelka Francisových knih do češtiny, říkala: „Takový je na mou duši i Francis. Znám ho možná lépe než on sám sebe.“ 

Dostihový komentátor John McCririck

„Byl to člověk, kterého na dostizích měli všichni rádi. A ti všichni věděli, že to byl gentleman, ale myslím si, že zůstane v paměti kvůli tomu okamžiku porážky ve Velké národní a důstojnosti, kterou ukázal.“

Poté, co v roce 2000 Francisovi vyšla kniha Střepy, se zdálo, že byla poslední. Tentýž rok mu totiž zemřela žena Mary, se kterou prožil přes půl století. „Četla vše, co jsem napsal, a opravovala moji angličtinu. Bez ní by to nebylo ono,“ řekl před časem Francis, který žil v posledních letech na Kajmanských ostrovech. 

Další knihu Rozkazem vydal Francis až v roce 2006, ve stejný rok vyšla i česky. Tehdy navštívil se svým synem Felixem, se kterým pak napsal ještě tři knihy, Prahu a prohlásil, že tuto knihu věnoval zesnulé ženě Mary a také „památce dr. Jary Moserové, mé překladatelky do českého jazyka a po 40 let přítelkyni, jež zemřela v den, kdy byla tato kniha dokončena“. 

Poslední Francisovu knihu Talár a dres vydalo nakladatelství Olympia loni v
květnu. Jejím hlavním hrdinou je obhájce Geoffrey Mason, který amatérsky
závodí na dostizích. Z anglického originálu Silks ji přeložila Edda Němcová.

Dick Francis

se narodil 31. října 1920 v městečku Lawrenny v jižním Walesu. Od malička si přál být žokejem. Za války se musel svého snu vzdát a stal se pilotem. Po skončení války se ale ke koním vrátil, vyhrál několik stovek závodů a slavil úspěchy i jako dostihový šampion. Po skončení jezdecké kariéry se živil jako sportovní novinář, a to až do roku 1973. Přitom každoročně napsal jednu detektivku. První s názvem Smrt favorita vydal v roce 1962. Na svém kontě měl čtyři desítky knih. Od roku 2000 žil na Kajmanských ostrovech. Po smrti své ženy, která byla i jeho věrnou čtenářkou a spolupracovnicí, psát přestal. Jeho „dvorní“ překladatelkou byla Jaroslava Moserová.

Spisovatel Dick Francis
Spisovatel Dick Francis