Berlinale věnovalo dnešní den hvězdám zítřka

Berlín - Deset nejnadějnějších evropských herců současnosti bude dnes oceněno jako Shooting Stars 2010. Mezi touto mladou filmovou elitou je i český zástupce Kryštof Hádek. Vedle účinkování ve válečném filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět, které mu vyneslo za roli mladého letce Karla Vojtíška nominaci na Českého lva, v divácky úspěšných komediích Bobule nebo naposledy v dramatu 3 sezóny v pekle má Hádek za sebou už i několik úloh v zahraničních filmech. Objevil se například ve španělském dramatu Cosmos, švédském filmu Flickan, americkém historickém dramatu A Son's War (Synova válka) nebo irském televizním seriálu Raw (Syrový). S prací v jiném jazyce než češtině proto nemá problémy.

„Lhal bych, kdybych nepřiznal, že je mi to příjemné, ale největší deviza celého toho ocenění je, že člověk dostane prostor pro nové kontakty. Program je pro nás zde vymyšlený tak, že platforma je pro to vytvořena. Aby se konkrétní herec k této ceně dostal, je zapotřebí národní nominace a posléze o vaší účasti rozhodne mezinárodní jury. Samozřejmě případné možnosti, vzhledem k jazyku a přežívajícím akcentům, nejsou zase až tak velké. Ale rolí, ve kterých může mít herec akcent z východní Evropy, je čím dál tím víc, tak doufám, že by z toho něco mohlo být,“ svěřil se s aktuálními pocity Kryštof Hádek v telefonickém rozhovoru pro ČT24 z Berlína.

„Vyjádřit nějaký názor nebo emoce v cizím jazyce je zajímavé, protože to není pro člověka přirozenost, když to není jeho rodný jazyk,“ popsal svou zkušenost s hraním v zahraničních produkcích Kryštof Hádek. Foneticky se naučil například švédsky, aniž by přesně rozuměl významu všech slov.

Video Berlinale 2010 - Shooting Stars
video

Berlinale 2010 - Shooting Stars

Vedle Hádka se letos mezi deset „vyvolených“ dostal kromě jiných norský chasník Anders Baasmo Christiansen, jehož film je už podruhé za sebou k vidění v Berlíně, chorvatská kráska Zrinka Cvitešičová, která na tiskové konferenci řekla, že toto ocenění je pro ni veliká čest a že se jí dosud takové pocty nedostalo ani v její vlasti. Dále mezi hvězdami zítřka je i britský sympaťák Edward Hoog, který se připravuje na natáčení s režisérem amerických blockbusterů Ronaldem Emmerichem. Poprvé v třináctileté historii této ceny se mezi finalisty nedostal zástupce německé kinematografie.

Na nedělní tiskové konferenci sršel Hádek vtipem. „Mám rád všechny režiséry. Nejlepší je ten, který vám dá roli,“ odpověděl například na dotaz, se kterým světovým tvůrcem by rád spolupracoval.

Deset herců převezme cenu večer z rukou mezinárodně úspěšného švédského herce Stellana Skarsgaarda a české herečky Ani Geislerové, která toto ocenění převzala v roce 2004. Letos byla i v pětičlenné porotě, která její nástupce vybírala. Vedle ní byli z českých herců a hereček v minulosti titulem hvězdy zítřka poctěni i Jan Budař, Pavel Liška a naposledy v roce 2007 Klára Issová.

3 sezony v pekle
3 sezony v pekle
Více fotek
  • 3 sezony v pekle autor: Lucie Jansch, zdroj: Falcon http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1260/125960.jpg
  • Shooting Stars Berlinale 2010 / Zrinka Cvitešičová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1430/142958.jpg