Na Berlinale se o vzrušení postaral neviditelný Banksy

Berlín – V jubilejním programu Berlinale se objevil i hraný dokument Exit Through The Gift Shop, který vypráví příběh francouzského obchodníka a amatérského filmaře, který se chce spřátelit s Banksym. Britský graffiti umělec, který si říká Banksy, je v současnosti ikonou street artu a kromě svého díla nic jiného nezveřejňuje. Svoji identitu důsledně skrývá a ani na festivalu svou totožnost neprozradil. Před novinářskou projekcí bylo v úvodu promítnuto jeho prohlášení zaslané e-mailem. Jako zahalená postava ve stínu se změněným hlasem řekl, že dokument je experimentální a je filmem o muži, který se pokouší natočit film o něm.

„Je tady někde s námi, my nevíme samozřejmě kde,“ komentoval situaci ředitel festivalu Berlinale Dieter Kosslick. Výtvarník svůj postoj vysvětluje pragmaticky, inkognito mu prý pomáhá unikat žalobám, neboť Banksy rád provokuje. V ulicích Londýna jsou třeba jeho líbající se policisté, jeho graffiti zdobily i zeď mezi Izraelem a Palestinou. Do Disneylandu umístil figuríny vězňů z Guantánama. Dokumentárně laděnému filmu dal jméno Exit Through The Gift Shop, podle jednoho ze svých děl. 

V celovečerním filmu uváděném v hlavním programu, ale mimo soutěž, nikdy není Banksymu vidět do tváře, jen jedenkrát se mihne jeho nos. Nic víc. Film je velkorysou a plamennou obhajobou street artu. Story se ale netočí kolem Banksyho, nýbrž kolem excentrického francouzského milovníka umění Thierryho Guetty.

Film oslavuje street art, zároveň reflektuje situaci, do níž se tento umělecký žánr a Banksy coby jeho přední ikona dostali. Ptá se, nakolik se street art, který má fungovat jako lidové umění, stal záležitostí byznysu? Nestaly se z jeho umělců už celebrity?

Banksyho stín (z filmu Exit Through The Gift Shop)
Banksyho stín (z filmu Exit Through The Gift Shop)