Hádek převzal cenu Shooting Stars

Berlín - Český herec Kryštof Hádek - stejně jako dalších devět evropských „hvězd zítřka“ - dostal na filmovém festivalu Berlinale cenu Shooting Stars 2010 určenou pro nejnadějnější filmové herce současnosti. Spolumoderátorkou večera byla česká herečka Aňa Geislerová, která zasedla i v pětičlenné porotě, jež letošní Shooting Stars vybrala. Herečka popřela, že by Hádka mezi deset oceněných jakkoli protlačovala.

Vedle Hádka na pódiu berlínského paláce Berlinale stanul například norský herec Anders Baasmo Christiansen, Chorvatka Zrinka Cvitešičová nebo Brit Edward Hogg. Každému z oceněných předal známý švédský herec Stellan Skarsgaard stříbrnou sošku v podobě umělé ženy z legendárního filmu Metropolis. Jedinou výjimkou byl český zástupce, který cenu přebral z rukou Geislerové. Ona sama ji obdržela před šesti lety.

Mladé naděje navržené na titul hvězdy zítřka vybírají jednotlivé filmové svazy sdružené v organizaci European Film Promotion (EFP). Z 21 adeptů pak pětičlenná porota zvolila letošní desítku laureátů. „Kryštof byl úplně bezproblémový. Tam nebyla potřeba žádná velká podpora,“ řekla Geislerová. Sama pro něj prý ani nehlasovala, aby nepůsobila, že ho protežuje.

Řada evropských herců a hereček, které EFP od roku 1998 označila titulem Shooting Star, se mezinárodní hvězdou posléze opravdu stala. Patří mezi ně například německá herečka Franka Potenteová, kterou proslavil film Lola běží o život, její krajan Daniel Brühl, známý i v Česku díky komedii Good bye, Lenin!, nebo britský drsňák Daniel Craig - poslední představitel filmového agenta Jamese Bonda. Loňská Shooting Star Carey Mulliganová je letos nominována za hlavní roli v britském snímku An Education (Vzdělání) na Oscara.

Podle Geislerové jí udělení této ceny v roce 2004 kariéru nezměnilo. „Spíše obohatilo o spoustu věcí, které by se bez toho nestaly,“ tvrdí držitelka čtyř Českých lvů za filmy Návrat idiota, Želary, Štěstí a Kráska v nesnázích. Pomáhá také k mezinárodnímu zviditelnění mladých umělců a otevírá dveře ke castingům a kamerovým zkouškám v zahraničí.

Třiatřicetiletá herečka si pro dnešní slavnostní večer navrhla i vlastní šaty s velkým rudým srdcem na prsou. „Když se sukně rozloží, má obvod 17 metrů. Korzet je ozdoben korálky z Jablonce. A srdce? Bez toho nemůže žít nikdo z nás, je to symbol síly a života,“ přiblížila svou večerní róbu, která je prý první ukázkou z její nové módní kolekce pro podzim a zimu 2010.

Vedle Geislerové byli z českých herců a hereček v minulosti na Berlinale oceněni také Tatiana Vilhelmová, Jan Budař, Pavel Liška a Klára Issová.

Kryštof Hádek a Zrinka Cvitešičová - Berlinale 2010
Kryštof Hádek a Zrinka Cvitešičová - Berlinale 2010
Více fotek
  • Kryštof Hádek a Zrinka Cvitešičová - Berlinale 2010 autor: Filip Nerad, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1433/143259.jpg
  • Aňa Geislerová - Berlinale 2010 zdroj: 2 media http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1433/143256.jpg