Smutný komik Miloš Kopecký odešel, avšak žije dál

Praha - O Miloši Kopeckém (22. srpna 1922 – 16. února 1996) se říká, že kvůli své chorobě trpěl jako málokdo. Přesto zůstal v paměti lidí jako nepřekonatelný komik a elegantní glosátor lidského snažení. Kromě herectví ho proslavily i jeho výstižné „hlášky“, jedna z nich trefně vystihovala jeho stav: „Humor je nejdůstojnější projev smutku.“ Pocházel z pražské živnostnické rodiny, po matce byl židovského původu, což mu přivodilo problémy za druhé světové války. Díky matce ale také získal náklonnost k umění různých žánrů, což jej nakonec přivedlo na divadelní prkna, ačkoli neměl žádnou hereckou průpravu.

Svou kariéru zahájil v divadle Větrník, poté během krátké doby vystřídal několik angažmá, krátce se mihnul i v Národním divadle. Jeho slavným obdobím byla 50. léta v Divadle ABC, kde hrál po boku Jana Wericha. Také se zde seznámil s Miroslavem Horníčkem, s nímž pak na počátku 60. let vytvořil slavné představení Tvrďák. Od roku 1964 hrál v Karlínském divadle, o rok později přešel do Vinohradského divadla, kde pak zakotvil natrvalo. Některá představení s Kopeckým v hlavní roli byla zaznamenána i pro televizní obrazovku a díky tomu si jeho divadelní herectví můžeme dodnes připomínat (Jindřich IV., 1967; Lakomec, 1972). Řadu svých rolí oživil novátorským pojetím a právem dnes patří mezi české herecké legendy.

Jeho život byl poznamenán několika osobními tragédiemi. Matka mu zemřela v koncentračním táboře a první dcera spáchala sebevraždu. On sám trpěl mnohdy až neskutečnými tíživými depresivními stavy, které mu způsobovala jeho nemoc – maniodepresivní psychóza. Miloval ho téměř celý národ a jen málokdo věděl o jeho pobytech na psychiatrických odděleních.

Video Ukázka z rozhovoru P. Černockého s M. Kopeckým
video

Ukázka z rozhovoru P. Černockého s M. Kopeckým

Nezapomenutelné jsou jeho postavy zlotřilého královského rádce (Pyšná princezna), pistolníka Hoga Foga (Limonádový Joe), Barona Prášila (Baron Prášil), polního kuráta Katze (Dobrý voják Švejk), pana Voka (Svatby pana Voka), Jana Lucemburského (Slasti otce vlasti), dr. Strossmayera (Nemocnice na kraji města) a mnoho jiných drobných i větších postav. Objevný byl jeho Harpagon v Molierově Lakomci. Jedna z jeho posledních velkých rolí na divadle byl Shakespearův Richard III.

Miloš Kopecký zemřel v pátek 16. února 1996 v půl čtvrté odpoledne v pražské bohnické psychiatrické léčebně. Jeho první ženou byla herečka Stella Zázvorková, s níž měl dceru Janu, která spáchala demonstrativní sebevraždu. Druhou ženou byla Kateřina Soukupová, třetí Jana Lichtenbergová a od roku 1966 byl počtvrté ženatý s Janou Křečkovou, se kterou měl dceru Barboru.

Miloš Kopecký v Divadle Větrník 1945
Miloš Kopecký v Divadle Větrník 1945
Více fotek
  • Miloš Kopecký v Divadle Větrník 1945 autor: Václav Chochola, zdroj: Václav Chochola http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1434/143314.jpg
  • Miloš Kopecký autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1434/143313.jpg
  • Miloš Kopecký zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1434/143309.jpg