Výjimečnou tečkou bude laureát Grammy Yefim Bronfman

Praha – Cyklus výjimečných projektů uzavře Pražská komorní filharmonie v této sezoně vystoupením s klavírním virtuosem Yefimem Bronfmanem. Na jedinečnou hudební událost se může publikum těšit 7. března. Dvořákovu síň Rudolfina rozezní nejprve Symfonie č. 1 C dur Ludwiga van Beethovena v podání Pražské komorní filharmonie pod taktovkou jejího šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Po přestávce bude partnerem Pražské komorní filharmonie Yefim Bronfman v Koncertu pro klavír a orchestr č. 1. d moll Johannese Brahmse.

„Pro tuto sezonu jsme připravili tři koncerty, které program nebo umění sólistů výrazně odlišuje od jiných našich vystoupení. A klavírista Yefim Bronfman rozhodně patří mezi takto výjimečné interprety,“ zve na koncert mimořádných projektů ředitel Pražské komorní filharmonie Radim Otépka.

Obě díla, která publikum 7. března uslyší, spojuje mládí komponistů. První symfonii C dur, kterou PKF večer zahájí, začal Beethoven psát, když mu bylo 29 let. Když Brahms začal pracovat na Koncertu pro klavír a orchestr d moll, byl ještě o tři roky mladší. Jeho dílo vzniklo v letech 1854-1859 několikerým přepracováním klavírní sonáty.

Host večera Yefim Bronfman je laureátem Ceny Grammy pro rok 1997 za nahrávku tří klavírních koncertů Bély Bartóka. Jeho bohatý repertoár sahá ale od Mozarta k Prokofjevovi a Bergovi.

Rodák z Taškentu v 15 letech emigroval do Izraele, kde studoval na Hudební akademii v Tel Avivu. Pokračoval ve studiu ve Spojených státech na Juiliard School a Curtisově institutu u Rudolfa Firkušného, Leona Fleishera a Rudolfa Serkina. Po perestrojce, v roce 1991, se vrátil do Ruska už jen pracovně, odehrál tam spolu s Isaakem Sternem sérii koncertů.

Proslavil se nejprve v USA, následovalo turné po Japonsku a úspěchy sklízí také v Evropě. Podnikl i evropské turné se slavnou českou pěvkyní Magdalenou Koženou.

Bronfmanova diskografie obsahuje například sérii kompletních Prokofjevových klavírních sonát a všech Prokofjevových a Beethovenových klavírních koncertů. Efektní je také nahrávka Rachmaninovovy Fantazie pro dva klavíry (s Emanuelem Axem). Je držitelem mnoha ocenění - k těm nejprestižnějším patří Cena Avera Fishera, jedno z největších amerických ocenění nástrojové hry, a už zmíněná Grammy.

Nahrávka Yefima Bronfmana
Zdroj: www.yefimbronfman.com