Eva Pilarová pokřtila knihu o Gottovi

Praha - S využitím fotografií, programů, rozhovorů, vstupenek i pohlednic mapuje publikace Karel Gott - Legenda život výjimečné postavy tuzemské hudební scény. Kniha spoluautorů Zuzany Drotárové a Karla Gotta s podtitulem Život v obrazech a datech má jako přílohu DVD s televizními vystoupeními Gotta od počátku jeho kariéry až do roku 1998. V pražské Lucerně dnes knihu, kterou vydala Česká televize, pokřtila zpěvačka Eva Pilarová.

Ke knize s více než 150 fotografiemi napsal předmluvu Jiří Suchý. Publikace například obsahuje koncertní program Gotta a divadla Apollo z ledna roku 1968, propagační brožuru k filmu Hvězda padá vzhůru nebo skládačku s pohlednicemi z Gottova soukromí. Průvodcem je samotný zpěvák, který loni oslavil sedmdesátku. „Nebylo lehké sehnat ty fotografie. Jsou to opravdu rarity a bylo třeba hledat i v zahraničí,“ říká.

Uslyším-li Vás ještě jednou…

Kniha  se vrací i ke Gottovým začátkům. „Uslyším-li vás ještě jednou mečet do televize, přijdu to tam zapálit,“ cituje kniha dopis, který přišel do ČST po prvním Gottově vystoupení na obrazovce v roce 1960. „Tehdejší šéfredaktor zábavných pořadů mi řekl později: ´Kdybys četl, co všecko o tobě psali lidi, když jsi začínal, tak nevydáš hlásku´,“ vzpomíná zpěvák, který se drží na špici domácí pop music téměř půl století; přes tři desítky let s menšími přestávkami pravidelně vítězí v anketách nejpopulárnějších zpěváků a loni obdržel od prezidenta Klause vyznamenání Za zásluhy. Jeho vzestup dokumentují v knize kopie vstupenek nebo dobových článků.

   
 
Gott zvolil osobní tón, včetně popisků u reprodukcí svých obrazů. „Svými obrazy můžu vyprávět příběhy, které nemůžu zpívat. Je to jakési vyrovnání toho, co chci říct svému okolí,“ vysvětluje.

Gottovi, jehož hlas vyšel téměř na 150 dlouhohrajících albech, už byla věnována řada knih. Například loni v listopadu mělo křest české i německé vydání knihy o Gottovi Zlatý hlas z Prahy (Die Goldene Stimme aus Prag) autorů Michaely Remešové a Dalibora Máchy s předmluvou prezidenta Václava Klause.

Karel Gott - Legenda
Karel Gott - Legenda
Více fotek
  • Karel Gott - Legenda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1436/143501.jpg
  • Karel Gott autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1436/143505.jpg
  • Karel Gott - Legenda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1436/143509.jpg