Broukem Pytlíkem ve vagíně proti prudernosti voršilek

Praha – V galerii Michal's Collection byla otevřena výstava Nešikovný cenzor B. B., ve které se malíř Roman Franta vyrovnává se zásahy do svých děl na minulé výstavě v Nové síni. Tato výstavní síň patří řádu sv. Voršily, jehož členky údajně Frantovy obrazy nahých ženských těl pohoršily. Ředitel galerie pak detaily ženských genitálií na Frantových obrazech bez autorova souhlasu přelepil černými puntíky. Výstavu nazvanou B.B.(K)NOW autor proto předčasně ukončil 14. ledna.

Voršilky a prostředí kláštera se tak stalo tématem některých nyní vystavovaných obrazů. Malíř na obrazech pasoval hlavního hrdinu B. B. na cenzora, který provádí úpravy jeho obrazů černými puntíky ve snaze zabránit pohoršení. Některé zapomněl umístit a divák si může autocenzuru provést sám. „Výstavu určuje dech erotismu, odlehčený autorovým charakteristickým smyslem pro nadsázku, ironii a humor,“ uvedla kurátorka výstavy v galerii Michal's Collection Rea Michalová. „Já jsem v podstatě s touto výstavou neměl žádnou práci, protože jsem de facto jenom ty obrazy přejmenoval,“ přiznal Franta. „Tamto bylo o politice, tady je to zase o voršilkách,“ řekl.

Výstava nabízí příběh Brouka, který na rozměrných plátnech postupně nahlíží za zeď kláštera, v němž je na dalším z děl zobrazen v záplavě ženských genitálií, ve zvonici hledí na rozevřený ženský klín. Finále výstavy představuje obraz nazvaný Šok, který podle kurátorky „spojuje konkrétní místopis s fiktivním rozvedením události“. Před Novou síní se na obraze válí Brouk Pytlík v lidské velikosti a pozorují jej řádové sestry, z nichž jedna má obnažené ňadro. „Uvnitř cenzurovali mě, venku před Novou síní se to otočilo,“ poznamenal k tomu malíř.

Sedmačtyřicetiletý Roman Franta

vstoupil na výtvarnou scénu v 90. letech. Je absolventem Akademie výtvarných umění, dva roky studoval v institutu umění v San Francisku a od roku 2008 na pražské akademii učí. Známá byla především jeho díla s motivy brouků, které nemaloval jednotlivě, ale vždy celé společenství, jakési skrumáže utříděné podle určitých pravidel. Využíval různosti zbarvení a variací těl brouků, například teček a pruhů.

Výstava v galerii Michal's Collection, Husova 13, Praha 1, potrvá do 16. března.