Mládí má v Divadle v Řeznické premiéru už deset let

Praha - Divadlo v Řeznické oslavilo 12. února desetiletou existenci hry italského autora Christiana Giudicelliho s názvem Premiéra mládí aneb Nestřílejte se sami, zařídíme to za Vás na svém jevišti. Na jubilejní reprízu dorazil sám autor. Hra měla v Řeznické premiéru začátkem roku 2000 v překladu Jana Cimického a v režii Dušana Davida Pařízka. V jediných dvou rolích od té doby vystupují Nina Divíšková a Daniela Bakerová, scénickou hudbu vytvořil Radim Hladík.

„Když jsme ji v únoru 2000 u nás uvedli, ani ve snu nikoho nenapadlo, že se dožije deseti let reprízování. Tato francouzská hra v roce 1987 v Paříži vrátila na jeviště Annie Girardotovou a Odette Joyeuxovou, jejichž herecký koncert plný života a nečekaných zvratů nadchl diváky po celé Francii. Cimický tehdy požádal autora o první překlad,“ řekla Lenka Dohnalová z Divadla v Řeznické. Pak teprve hra obletěla svět a byla přeložena do mnoha jazyků.

„Původně jsem tu hru nepsal pro Annie Girardotovou, ale byla první, které jsem to nabídl. Během jednoho dne si to přečetla a hned volala, že by to chtěla moc hrát. A byla v tom skvělá. Hra se hrála v Paříži několik měsíců a zajímavé je, že její první překlad byl právě do českého jazyka,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 dramatik.

Tragikomedie Premiéra mládí líčí osudy dvou stárnoucích žen z různých společenských vrstev, které se přesto spřátelí. Rozdíl mezi nimi podtrhl režisér i tím, že part „žižkovské domovnice“ hraje Daniela Bakerová ve slovenštině. 

„Je to o tom, aby se ženské nevzdaly, aby zabojovaly, a to je na tom krásné. Snad to je v inscenaci cítit,“ přiblížila obsah Nina Divíšková a Daniela Bakerová ji doplnila: „Je to taková Telma a Luisa, prostě role, které herečky jen tak nepotkají.“

Hra, jejímiž základními tématy jsou únik před konvencemi a schopnost či neschopnost komunikace, byla uvedena v Německu, Turecku, Itálii, Argentině a v dalších zemích Evropy i Ameriky.

Christian Giudicelli přijel do Prahy představit i svůj nový román, autobiografický příběh stárnoucího spisovatele, který ve Francii vyšel jen před několika dny. Giudicelli však není jenom spisovatelem, ale také literárním kritikem, což komentuje slovy: „Jako mladý jsem byl zlým kritikem, když jsem začal psát, tak jsem se stal chápavým kritikem. A teď? Teď jsem s tím už raději přestal…“

Christian Giudicelli

se narodil v roce 1942 v Nimes, avšak záhy přesídlil ze slunného jihu do Paříže, kde od 60. let žije trvale. Je znám především jako prozaik a dramatik, zároveň zaujímá významné místo jako literární kritik a rozhlasový kulturní komentátor. Do současné doby napsal sedm románů a pět divadelních her.

Christian Giudicelli
Christian Giudicelli