Otevřený svět divadla ukazuje výstava Divadelního ústavu

Praha - Stovku pozoruhodných knižních titulů z produkce Divadelního ústavu obsahuje výstava, která byla otevřena v sídle ministerstva kultury v Nostickém paláci v Praze. Ukazuje proměny této instituce, její vydavatelské činnosti, českého divadla a teatrologie v průběhu uplynulých padesáti let. Expozice nazvaná Svět divadla - 50 let Divadelního ústavu a jeho publikací připomíná, že se ústav řadí svými téměř šesti sty vydanými knihami k předním nakladatelstvím divadelní literatury v Česku. Výstava potrvá do konce března.

Výstava vznikla k padesátiletému jubileu a měla premiéru loni v květnu na veletrhu Svět knihy v Praze. Pak byla instalována v Olomouci; o dalších místech se jedná. „Výstava obsahuje mimo jiné významné edice a nejúspěšnější tituly. Nechybí samozřejmě ani prezentace nejnovějších publikací,“ řekla ředitelka Institutu umění - Divadelního ústavu Pavla Petrová. Ediční činnost se podle ní zaměřuje na původní i překladovou literaturu zabývající se historií a současností českého i světového divadla, na knihy týkající se divadelní teorie a kritiky.

„Vydáváme také divadelní hry, odborné slovníky a encyklopedie, divadelní časopisy, informační příručky, ale i publikace z oblasti kulturní politiky a managementu umění,“ shrnula Petrová. Každé čtyři roky vycházejí například katalogy ke světové přehlídce scénografie a divadelní arcihtektury Pražské quadriennale, kterou Divadelní ústav pořádá od roku 1967.

Vystavena je i divadelní Jarmara Alfréda Radoka, oceněná v roce 2003 v soutěži o Nejkrásnější knihu. Kurátorka Kamila Černá upozornila také na jeden z dílů edice věnované českým dramatikům; konkrétně jde o Karla Čapka, publikaci v šedesátých letech napsal Václav Havel s Věrou Ptáčkovou.

Výstavu knižní produkce Divadelního ústavu doplňují fotografie zachycující významné počiny českého divadla od druhé poloviny minulého století po současnost objektivy předních českých divadelních fotografů. Například Jaromíra Svobody, Jaroslava Krejčího, Vladimíra Svobody, Bohdana Holomíčka a Viktora Kronbauera.