Letošní Sázavafest čekají po jarní ochutnávce hlavně výročí

Kácov/Praha - Na letošním Sázavafestu se bude slavit - nejen kulatý desátý ročník, ale důvod k oslavě budou mít i někteří z více než stovky účinkujících. Například skupina Sto zvířat a Kamil Střihavka oslaví dvacet let své muzikantské dráhy. Festival se uskuteční od 5. do 7. srpna v Kácově na Kutnohorsku. Nedočkavci mohou ale vyrazit o pár měsíců dříve na Jarní Sázafest.

Jarní ochutnávka Sázavafestu se letos uskuteční 3. dubna v Kulturním domě Vltavská v Praze, kde se na dvou scénách představí zhruba 15 účinkujících, mimo jiné písničkář Xindl X, reggae formace Švihadlo nebo punkové Rybičky 48. Letos nově také přibude Jarní Sázavafest Morava. 24. dubna v Zábřehu na něm zahraje mimo jiné populární skupina Mig 21.

Na srpnovém Sázavafestu kromě už zmíněných oslavenců - Sto zvířat a Kamila Střihavky - přislíbili účast například Support Lesbiens, UDG, Tata Bojs, Monkey Business, Miro Žbirka nebo Marta Kubišová. Program opět oživí autorské čtení Michala Viewegha a nově i Ireny Obermannové.

Pořadatelé by do Kácova ale rádi přilákali i zahraniční hudebníky. Zájem mají o vystoupení zpěvačky Skye a kapely Morcheeba, do která se Skye letos vrátila po sedmi letech na sólové dráze. „Zatím nemůžeme prozradit žádné jméno zahraničních hvězd letošního ročníku, ale v současné době intenzivně jednáme z různými manažery,“ nechtěl nikoho konkrétně jmenovat ředitel festivalu Pavel Kloupar.

Prozradil ale, že organizátoři Sázavafestu již byli před podpisem smlouvy s britskou taneční kapelou Faithless, její management však nakonec dal přednost účasti na srpnové akci na letišti v Panenském Týnci.

Obejít se organizátoři letos budou muset také bez hlavního sponzora, společnosti O2, rozpočet ale bude prý zhruba stejný jako v loňském roce. Na Sázafest v roce 2009 přišlo rekordní počet návštěvníků, více než 20 tisíc. Největší hvězdou byl americký hudebník Moby.