Vraťte se do doby ledové a poměřte se s mamutem

Plzeň – „Pokud jste se někdy domnívali, že šavlozubý tygr je nebezpečné zvíře, tak v kontextu těchto tvorů je to jen taková malá kočička,“ říkají autoři nové expozice Doba ledová - giganti Západočeském muzeu. Od 19. února do konce května představí jedenáct zástupců pravěkých zvířat. Návštěvníci se budou moci poměřit s trojrozměrnými modely v životní velikosti, a to jak známých zvířat, jako je mamut nebo nosorožec, tak zvířat, jejichž podoba široké veřejnosti příliš neříká. Podobná série věrných modelů se prý neobjevila zatím nikde ve světě.

Tým českých přírodovědců a výtvarníků vytvořil jedenáct modelů během dvou let. Ve snaze zachytit co nejvěrnější podobu pravěkých zvířat vycházeli z dosud známých nálezů. Základem modelu byla železná kostra potažená polystyrenem a imitací kůže. Srst nahradil většinou barevný len. Nejvíce zabrat dali autorům pták moa, na jehož tělo museli peříčka připevňovat jednotlivě, a pásovec, který má krunýř složený z tisíců malých, špachtlí vyrytých destiček.

Smilodon populator
  • Kde: Jižní a Severní Amerika
  • Kdy: před 2,5 miliony lety až 11 000 lety
  • Míry: nejmenší druhy vážily 50 až 100 kg, délka 2,2 m a hmotnost mezi 220 až 360 kg 

0

Většina živočichů představených na výstavě vyhynula na konci doby ledové, tedy zhruba před deseti tisíci lety. Dva z jedenácti vybraných zástupců zvířecí říše – pták moa a pratur – žili ještě v 17. století. Za jejich vyhynutí mohl člověk. S ním se mohla potkat všechna vystavovaná zvířata, vyskytovala se v Evropě, Asii, v Jižní a Severní Americe a na Novém Zélandu. „Více než polovina z nich žila i na dnešním území České republiky,“ prozradil kurátor výstavy Zdeněk Třískala.

Největším exponátem výstavy je dobře známý mamut, tím nejmenším americký šavlozubec neboli šavlozubý tygr a také nijak velký evropský medvěd jeskynní. Dalších osm zvířat bude pro návštěvníky zřejmě překvapením.

Pták moa (dinornis giganteus)
  • Kde: Nový Zéland
  • Kdy: od třetihor až do 17. století
  • Míry: 3,6 až 3,9 m výška, hmotnost 230 až 280 kg 

0

Tři tato zvířata obývala americký kontinent ještě před osmi až deseti tisíci lety. K nim patří obrovský lenochod zvaný megatérium, který dosahoval délky až šesti metrů. Podobně obrovský byl až dvoutunový glyptodon, příbuzný dnešního malého a hbitého pásovce. Posledním americkým zástupcem je největší hlodavec za poslední dva miliony let – severoamerický velebobr.

I ve střední Evropě žil megaloceros, veledaněk s monumentálním, až třiapůlmetrovým parožím, vedle něhož by současný dospělý los vypadal jako dospívající kolouch. Ještě před deseti tisíci lety mohli Středoevropané potkat také nosorožce srstnatého nebo obrovitého jednorohého nosorožce (elasmotérium).

Mammuthus primigenius
  • Kde: Evropa, Asie, Severní Amerika
  • Kdy: před 2 miliony až 11 000 lety (zakrslé formy na ostrovech poblíž Sibiře přežily až do doby kolem 2000 př. n. l.)
  • Míry: kolem 4,3 m v kohoutku (větší než africký slon), pozdní zakrslé formy byly menší než skot

0

Jako drobeček proti nim působil už zmíněný pratur, který také kdysi žil ve střední Evropě, poslední známý kus byl uloven v Polsku v roce 1627. Člověku, konkrétně pacifickým kolonizátorům, ustoupil také čtyřmetrový bezkřídlý pták moa na Novém Zélandu.

Plzeň je prvním a na dlouhou dobu posledním českým městem, kde jsou giganti doby ledové k vidění. Po skončení výstavy v Západočeském muzeu se přestěhují do Jižní Ameriky.

Více podrobností o zvířatech doby ledové najdete zde