O víkendu s dětmi na loutková představení

Praha – V divadle Minor v sobotu 20. února začíná dvoudenní Přehlídka sólové tvorby pro děti, která nabízí inscenace pro děti od 3 let, kterých je v divadelní nabídce nedostatek. Dramaturgie vyhledává kvalitní inscenace, které jsou založeny na textu, ať už se jedná o dramatizaci literárních předloh, či o text na motivy známých pohádek. Dále se snaží najít takové inscenace, které vycházejí vstříc přirozené dětské hravosti a umožňují dětským divákům aktivní zapojení do hry.

Kromě inscenací doplňuje program přehlídky pořádání divadelních dílen, kde se děti aktivně seznámují s divadlem, a dále zde dochází k profesnímu mezinárodnímu setkávání lidí, kteří se zabývají loutkovým divadlem a divadlem pro děti.

Letošním nejvýznamnějším hostem bude francouzský soubor Interlude z Villecresnes, jehož protagonistka Isabelle Durand uvede představení Krinolina. Ze zahraničních hostů uvidíme ještě Lubomíra Piktora souboru Pikiz Pezinku.

Přehlídka sólové tvorby pro děti

poskytuje prostor i mladým adeptům loutkoherectví. V prvních ročnících se jednalo především o studenty ZUŠ Na Střezině, Hradec Králové, kteří jsou již nyní studenty či absolventy JAMU i DAMU (Miroslava Bělohlávková (Venclová), Lenka Košťáková, Adéla Kratochvílová, Kristýna Matějová), a také Matija Solce. V roce 2005 vystoupili na přehlídce studenti polské Akademie Teatralne z Bialystoku, pod vedením dr. Marka Waszkiela. Bylo to první předvedení studentských prací z Bialystoku v Praze. V roce 2008 uvedla v Praze svou první inscenaci Sny Agata Kucińská, absolventka Wroclavské Divadelní akademie, katedry loutkářství (již je odbornou asistentkou na téže katedře). Se svou první inscenací Sny získala na domácím Wroclavském festivalu jednoho herce a na mezinárodním festivalu sólových loutkářů v Lodži dohromady pět cen. Sedmý ročník přivezl do Prahy a Teplic vynikající inscenaci pro děti od 3 let „Under the Carpet“ velšského divadla Iolo z Cardiffu.

Přehlídku pořádá občanské sdružení Xaver ve spolupráci s divadlem Minor, hl. m. Prahou a Slovenským institutem v Praze, za finanční podpory MK ČR a Francouzského institutu v Praze.