Na Berlinale byl uveden kontroverzní Žid Süß - Film bez svědomí

Berlín - Bavorský režisér Oskar Roehler dnes na 60. ročníku německého filmového festivalu Berlinale představil kontroverzní drama Žid Süß - Film bez svědomí (Jud Süß - Film ohne Gewissen), na které obecenstvo čekalo s napětím. Třetí a poslední německý snímek soutěže o Zlatého medvěda pojednává o vzniku nacistického propagandistického filmu Žid Süß (1940) německého režiséra Veita Harlana.

„Příběhy nacistů, tak jak se učí na školách, už byly všechny odvyprávěné. Jsou důležité pro generaci, která nějak musela zpracovat svůj vztah ke Třetí říši, a která tak potažmo viděla své rodiče jako nepřátele. Myslím, že nadešel čas to vše zhodnotit znova a začít porovnávat. Najednou zjistíte, že lidé tehdy byli ješitní, toužili po moci a vlivu, stejně jako jsou nepoctiví dnes,“ řekl k filmu jeho režisér. „Film ukazuje moc a možnost manipulace skrze média, tedy téma velmi aktuální i dnes,“ doplnil herec Tobias Moretti.

Snímek každý očekával s velkým napětím. Před deseti lety by byl totiž podobný film nemyslitelný. Podle agentury DPA směs melodramatu a lehce satirických prvků rozčílila publikum již při prvním představení pro novináře, kdy se objevily dokonce nesouhlasné výkřiky. Diváci se smíšenými pocity přijali výkon Moritze Bleibtreue, který masového vraha, říšského ministra propagandy Josepha Goebelse ztvárnil spíše jako klauna.

„Když se na to díváme dnes, ptáme se, jak je to vůbec možné, jak to, že milióny lidí tomu filmu věřily. Svým způsobem vnímám Goebelse jako takového klauna a tak jsem ho i zahrál,“ reagoval na kritiku herec Bleibtreu.

„S naším filmem vstupujeme dovnitř nacistického salonu, doprostřed nacistické smetánky,“ řekl Roehler v rozhovoru pro agenturu DPA. Ve snímku tak ukazuje, jak „nedotknutelní“ a „základní prvky“ mechanismu moci a pokušení, vydírání a útisku fungovaly. Tímto opovrženíhodným filmem chtěli nacisté obhájit vyhnání evropských Židů a jejich následné vyhlazení.

Roehler obsadil do hlavní role Rakušana Tobiase Morettiho. Moretti ztvárnil svého krajana, herce Ferdinanda Mariana, který v nacistickém snímku hrál Süße. Marian byl nacisty zlákaný herec, který nevěděl, zda dát přednost slávě nebo svědomí. Sám sebe rád považoval spíše za milovníka než vzorového nacistického herce. Roli Süße přijal proti své vůli.

„Vlastně od začátku věděl, že to pro něj nemůže dobře dopadnout,“ řekl Roehler o Marianovi. Byl si ale vědom, že systém každého pomalu semele. „Goebbels se ukázal jako duchovní otec filmu. Osobně napsal a vymyslel řadu scén. To je vše dochováno,“ dodal Roehler.

V dalších rolích se objevila například Martina Gedecková jako Marianova židovská manželka Anna nebo Armin Rohde jako německý herec Heinrich George. Roehler poukázal na to, jak se Marianova žena, která ve skutečnosti nebyla vůbec Židovka, od svého manžela odvrátila, protože se ve společnosti nacistických špiček stále více měnil.

Film Žid Süß se zúčastnil mezinárodního filmového festivalu, který se na přání italského diktátora Mussolini uskutečnil v Benátkách. Snímek tehdy publikum nadšeně uvítalo.

Moritz Bleibtreu
Moritz Bleibtreu
Více fotek
  • Moritz Bleibtreu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1443/144225.jpg
  • Žid Süß - Film bez svědomí autor: Tom Trambow/Concorde Filmverleih, zdroj: Berlinale http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1441/144098.jpg
  • Žid Süß - Film bez svědomí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1443/144223.jpg