Naivní divadlo oslavilo šedesátku s Neklanem

Liberec – Loutkové Naivní divadlo v Liberci bylo sice založeno na přelomu listopadu a prosince 1949, soubor ale oslavu spojuje vždy s premiérou. I s oslavou šedesátého výročí počkalo až na únor a spojilo ji s představením podle příběhu ze Starých pověstí českých. Inscenace Neklan.CZ s podtitulem Jsi Čech, Čech, Čech, tak si toho važ! je o české odvaze neodvaze a o tom, jak se člověk může stát slavným zachráncem, aniž se o to sám přičinil.

Nejnovější premiéra Naivního divadla není typickým loutkovým představením, diváky překvapí i činoherními prvky nebo projekcí. Jde o vtipnou interpretaci pověsti o jednom z bájných potomků Přemysla a Libuše, kterou nastudoval tým mladých tvůrců z DAMU v čele s režisérem Jakubem Vašíčkem.

Neklanův příběh se rozhodl spolu se scenáristou Tomášem Jarkovským pojmout jako malý exkurz do nejznámějších starých českých pověstí s vtipným přesahem do historie velmi nedávné. „Vychází ze známé pověsti o Neklanovi, ale aplikuje ji na celý český národ a posouvá dávnou minulost do žhavé současnosti,“ upřesňuje dramaturg Vítek Peřina.

Představení Neklan.CZ si Naivní divadlo nadělilo k šedesátinám. Založeno bylo v roce 1949 jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. Zprvu působilo pod názvem Ústřední loutkové divadlo, záhy přejmenované na Krajskou loutkovou scénu a později v roce 1961 na Severočeské loutkové divadlo. Svůj současný název získalo v 1968, v té době až do roku 1978 působilo v rámci divadla známé Studio Ypsilon.

Po celou dobu existence patří Naivní divadlo mezi špičku nejen českého loutkářství. „Když se mluví o loutkovém divadle v Čechách, vždycky se mezi odborníky jmenují vedle Draku Naivní divadlo a plzeňská Alfa,“ potvrdila i dlouholetá herečka a režisérka liberecké scény Markéta Schartová. 

O úspěchu divadla svědčí mnohá ocenění. Loni na podzim získalo představení Pohádka o Raškovi loutkářskou cenu Erik, loňská premiéra loutkové hudební komedie Labutí jezírko Ivy Peřinové byla pro změnu nominována na cenu Alfréda Radoka v kategorii původní česká hra.