Zdena Frýbová dopsala poslední kapitolu

Praha - Ve věku nedožitých 76 let zemřela spisovatelka Zdena Frýbová, která debutovala v roce 1955 v deníku Práce, publikovala v různých českých a slovenských periodikách. V 90. letech založila nadaci na ochranu zvířat Robin - název nadace je inspirován psím hrdinou jedné z jejích nejúspěšnějších knih. Narodila se 30. srpna 1934 v Praze v úřednické rodině. Maturovala na reálném gymnáziu a poté pracovala v Mariánských Lázních jako administrativní pracovnice. Po návratu do Prahy se stala novinářkou a spisovatelkou z povolání.

Dílo Zdeny Frýbové (první dvě knihy publikovala pod jménem Zdenka Redlová)

Ve většině svých děl se soustřeďuje na pracovní problematiku, propojuje psychologické, kriminalistické a reportážní postupy. Volbou atraktivního prostředí, zajímavé společenské tematiky a dramatickým dějem jsou její prózy oblíbeny u velkého čtenářského okruhu.

Je pozoruhodné, že román Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky dokončila ještě před listopadem 1989. Otevřeně v něm kritizuje poměry předlistopadového Československa zejména v souvislosti s korupčním chováním politických prominentů tehdejšího režimu. Aby mohla být tato kniha vůbec vydána, musela Frýbová na základě pokynu předlistopadové cenzury přepracovat konec románu tak, aby hlavní hrdina, představitel „předlistopadové mafie“, nakonec skončil za mřížemi, čímž mělo být dokázáno, že bez ohledu na všechny negativní jevy zmíněné v románu nakonec zvítězí spravedlnost a právo. Román však vyšel až v roce 1990, a to včetně doslovu napsaného ještě před listopadem 1989, v němž se končící normalizační režim ústy literární publicistky Zdeňky Bastlové snaží kritiku obsaženou v románu co nejvíce zjemnit a relativizovat.

Velké popularity dosáhly její humoristicky laděné romány Robin, ve kterém s humorem a nadsázkou popisuje problémy výchovy štěněte, kdy štěněti dává možnost promlouvat lidským hlasem, Malinkatý kretén, zde se psi vyslovují k politické situaci a mají krajně pesimistické názory, nebo Robin Druhý a jeho rodina (volné pokračování bestselleru Robin). 

Podle její prózy vznikla televizní inscenace Uzavřený pavilon – 1991.

Zdena Frýbová / dílo
Zdena Frýbová / dílo