Pan Kaplan Komedií roku 2009

Pardubice - Ceny desátého ročníku divadelního Grand festivalu smíchu předali poroty na slavnostním galavečeru ve Východočeském divadle Pardubice. Komedií roku 2009 se stala inscenace pražského divadla ABC Pan Kaplan má třídu rád, oceněny byly i inscenace z Uherského Hradiště a Českých Budějovic. Záznam z předávání nabídne Česká televize tradičně o Velikonočním pondělí na ČT2.

Komedie o atypickém večerním kurzu anglického jazyka si kromě hlavní ceny odváží také nejvyšší ocenění odborné poroty. Úspěch měly na festivalu právě inscenace s prvky autorského divadla. „Vítězná komedie je také autorským dílem, protože režisér Hanuš napsal velmi zdařilý scénář podle prózy,“ upozorňuje jeden ze členů odborné poroty Jan Kolář.

Diváci ve svém hlasování nejvíce ocenili komedii Slováckého divadla Uherské Hradiště Tenor na roztrhání. Studentská porota vybrala inscenaci Jihočeského divadla České Budějovice Bůh masakru. „Je to velice moderní konverzační komedie,“ charakterizuje hru Yasminy Rezy předsedkyně studentské poroty Anna Hlaváčková.

Na týdenní festival nejlepších komedií přišlo přes osm tisíc diváků, většina představení byla vyprodaná. „Ukázalo se, že komedie v České republice žije a má budoucnost,“ shrnuje letošní ročník ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal. Dramaturgyně festivalu Jana Uherová prozrazuje, že pořadatelé by rádi uváděli i komedie vzniklé mimo Českou republiku.

Bůh masakru
Zdroj: Jihočeské divadlo České Budějovice