Knížák: Pro NG jsem velkým přínosem

Praha – Kontroverzní končící ředitel Národní galerie Milan Knížák provokuje celý život. Provokoval v 60. letech, za normalizace a svým způsobem tak činí dodnes. Mnoho lidí proto zajásalo, když se začalo mluvit o jeho nástupci. Ministr kultury Václav Riedlbauch v nejbližších dnech řekne, jaké složení bude mít výběrová komise, která Knížákova nástupce doporučí. Riedlbauch by pak o něm chtěl rozhodnout dříve, než ve své funkci skončí. Odcházející ředitel stejně jako prezident Václav Klaus odsoudil stavbu Kaplického knihovny na Letné. Svoje působení v Národní galerii považuje za přínos.

Knížák ve své funkci skončí pravděpodobně během příštího roku. V 60. letech se stal králem happeningů a jako odpůrce komunistického režimu byl považován za nepřítele státu. Celých deset let, co vede Národní galerii, je ale Knížák terčem kritiky. V roce 2004 se skupina Rafani dokonce vykálela na zem ve Veletržním paláci. „Měli to alespoň udělat veřejně uprostřed paláce. Bylo by to solidní a hrdé gesto,“ řekl Knížák. Tomu je vytýkána především snaha o moc nad umělci a přitom nedostatek výtvarného nadání.

0

Podporuji pravici jako takovou

Milan Knížák

„Považuji své působení v galerii za velký přínos. Když jsem ji dostal, byla v dezolátním stavu. To se dnes o ní říct v žádném případě nedá.“

Po odchodu z funkce ředitele chce Knížák zůstat u toho, co dělal nyní. „Budu provokovat,“ prohlásil Knížák. „Do Senátu se asi zlákat nedám,“ řekl odcházející ředitel, který již jednou neúspěšně kandidoval za ODS. „Nepodporuji jen ODS, ale pravici jako takovou. ODS ztrácí voliče, protože nedovede jasně definovat svoje postoje,“ podotkl Knížák. Odcházející ředitel považuje za možné, že se jeho nástupcem stane jeden z jeho spolupracovníků. „Jmenovat nebudu. Polibek smrti nechci nikomu dávat,“ konstatoval Knížák.

Vlastní díla jsem pro galerii nekoupil

Za nejméně vydařené rozhodnutí při řízení galerie považuje Knížák to, když do čela moderní sbírky zvolil teoretičku Rusnákovou ze Slovenska. „Chtěl jsem někoho, kdo bude s českou scénou zacházet nepředpojatě. Ukázalo se ale, že není pro tu roli vhodná,“ podotkl Knížák. Odmítá, že by pro galerii koupil nějaká svá díla. „Byla koupena před mým příchodem a některá jsem osobně daroval,“ prohlásil Knížák.

Národní galerie by měla odborně prezentovat současné české umění i v zahraničí. Největší světová výstava Dokumenta by měla být součástí této prezentace. To ale Knížák odmítá. „Národní galerie a Dokumenta spolu nemají nic společného,“ tvrdí ředitel.

O fungování Národní galerie

"Jsem pyšný na to, že nesledujeme módní trendy a že se nepodílíme na přeměňování galerie v zábavní průmysl.“

Knížák se podobně jako prezident Václav Klaus postavil proti stavbě Kaplického knihovny na Letné. „Domnívám se, že na tom místě stát nemá. Je to poslední volné místo, které by nemělo být zastavěno. U stavby rovněž nikdo nevěděl přesnou cenu, která by podle něj mohla vystoupat do nebetyčných výšek. Knížák stále pracuje na hudebních projektech, i když v Aktualu ho už lidé pravděpodobně neuvidí. “Tyto projekty jsou méně svázány s populární hudbou a undergroundem. Spíše se zabývám komorní hudbou," prozradil ředitel.