Dvořákova síň aplaudovala barytonistovi Goernemu

Praha - Beethovenův opus Vzdálené milé a Schubertův cyklus Labutí píseň v zaplněné Dvořákově síni pražského Rudolfina za doprovodu klavíristy Alexandera Schmalcze 22. února večer přednesl uznávaný interpret klasických německých písní Matthias Goerne. Třiačtyřicetiletý výmarský rodák, který jako vždy zpíval zpaměti, si svým přednesem získal respekt většiny posluchačů. Odměnili jej bouřlivým potleskem, po němž následoval přídavek.

Koncert zahájil písňový cyklus Vzdálené milé zkomponovaný na texty Aloise Jeittelese. Ludwig van Beethoven jej daroval svému příznivci a mecenáši Františku Josefu Maxmiliánovi knížeti Lobkowitzovi. Posluchači slyšeli písně Z vrchu kopce hledím, Kde hory modře hrají či Vrací se máj.

Cyklus Labutí zpěv, který je jako všechny písně Franze Schuberta naplněný bohatstvím melodií, přírodní lyrikou, láskou, radostí ze života i krutou bolestí, zazněl ve dvou blocích. Do přestávky se přítomní dočkali písní na texty berlínského básníka Ludwiga Rellstaba. Šest písní, například Atlas, Její obraz, Město nebo Na moři, jejichž text napsal v roce 1828 Heinrich Heine, zazněly po pauze.

Při recitálových vystoupeních jsou mu partnery přední pianisté jako Alfred Brendel, Pierre-Laurent Aimard či Leif Ove Andsnes. Schmalcz, který dnes doprovázel Goerneho, se hře na klavír začal věnovat v Drážďanech jako člen drážďanského Kreuzchoru, slavného chlapeckého sboru.

Matthias Goerne

patří ke světově uznávaným barytonistům nejen díky sametovému hlasu, ale také pro pochopení interpretovaných děl. Od svého debutu na festivalu v Salcburku v roce 1997 je pravidelným hostem renomovaných festivalů a významných světových koncertních pódií včetně Carnegie Hall v New Yorku a Signore Hall v Londýně. Věnuje se i opeře. Jeho největšími rolemi jsou Vojcek ve stejnojmenné opeře Albana Berga a titulní role Leara v opeře Ariberta Reimanna.

Goerne se zúčastní i letošního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, kde přednese Písně o mrtvých dětech od Gustava Mahlera.