Na Petra Krále přátelsky mrkla adoptivní země

Praha – Básník a překladatel Petr Král se stal komturem francouzského Řádu umění a literatury. Insignie převzal včera z rukou francouzského velvyslance v České republice Pierra Lévyho. „Vnímám ocenění jako přátelské mrknutí adoptivní země,“ uvedl Král, který téměř čtyřicet let žil ve Francii, kam emigroval v roce 1968. Seznámit se s jeho tvorbou a názory na poezii mohou zájemci dnes od 18:30 v Café 35 Francouzského institutu. Druhým hostem večera bude francouzský básník Michel Deguy.

„Jeho poezie je lyrická, tradiční - a přitom velmi současná. Pokračuje v evropské básnické tradici,“ říká o Králových básních Deguy. Oba autoři budou hovořit o tom, jak se dnes v básnické tvorbě prolínají jazyk a myšlení, řeč a psaní. Připomenou také význam a smysl básnických periodik, která založili nebo s nimiž spolupracovali.

Král píše poezii i eseje v obou jazycích – v češtině i ve francouzštině. U nás vyšly například sbírky Chiméry a exil nebo Hm čili Míra omylu. „Je to jako ve snu,“ dodává k volbě jazyka v tvorbě básník, „některé věci k vám přicházejí v češtině, některé ve francouzštině a některé v jazyce, kterým ani nemluvíte a kterým možná nemluví nikdo.“


PETR KRÁL se narodil roku 1941 v Praze. Vystudoval FAMU, poté pracoval jako redaktor v nakladatelství Orbis. V šedesátých letech patřil k postsurrealistické skupině kolem Vratislava Effenbergera. V roce 1968 emigroval do Franciie a brzy začal psát také francouzsky. Mezi jeho díla patří například Základní pojmy, Éra živých či Masiv a trhliny. Kromě vlastní tvorby také sám překládá – z francouzštiny i do francouzštiny – především moderní českou poezii. V roce 1983 vydal ve Francii obsáhlý sborník Surrealismus v Československu. Od roku 2006 žije opět v Praze.


Více o Petru Královi se můžete dozvědět na stránkách Festivalu spisovatelů Praha, který otevřel archivy s unikátními materiály o tomto autorovi.

0Řád umění a literatury (Ordre des Arts et des Lettres) schválil prezident Charles de Gaulle při restrukturalizaci francouzských řádů v roce 1963. Je udělován za významné zásluhy na poli literatury a umění francouzským ministrem kultury. Držitel nemusí být francouzský občan. Řád se uděluje ve třech stupních – commandeur (komtur), officier (důstojník) a chevalier (rytíř).

Petr Král
Petr Král
Více fotek
  • Petr Král zdroj: Nakladatelství Petrov http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1451/145056.jpg
  • Řád umění a literatury zdroj: www.phaleristique.net http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1400/139992.jpg