Elfriede Jelineková - milovnice, pianistka a vyvrhel

Praha – Setkání s třemi knihami Elfriede Jelinekové připravilo na dnešní večer Rakouské kulturní fórum v Praze. Přednes Valérie Zawadské odkryje jazykové bohatství v textech knih Milovnice, Pianistka a Vyvrhelové. Jejich autorka, rakouská spisovatelka Elfriede Jelineková, obdržela v roce 2004 Nobelovu cenu za literaturu za „hudební vliv hlasů a protihlasů v románech a dramatech, pomocí kterého jedinečným způsobem odkrývá absurditu a nutkavou sílu společenských klišé“.

Téměř každý Jelinekové text – ať už knižní, nebo divadelní – způsobí rozruch, ne-li přímo skandál. Jelineková otevírá tabuizovaná témata tím, že skutečnost zobrazuje ne takovou, jak se jeví nebo jaká chce být, ale takovou, jaká ve své podstatě je.

V českém prostředí není třeba rakouskou autorku zvlášť představovat, i když chvíli trvalo, než si její díla našla cestu k českému čtenáři. Román Milovnice (1975), který znamenal pro Jelinekovou průlom na literárním poli, vyšel česky až v roce 1999. V ironickém a přitom drsně reálném románu o manželských vztazích se Jelineková pokusila o parodii románů pro ženy.

Zřejmě její nejznámější kniha – Pianistka – vyšla česky krátce předtím, než Elfriede Jelineková dostala Nobelovu cenu za literaturu. Spisovatelka se podílela i na scénáři k filmu natočeném Michaelem Hanekem v roce 2001 podle této její, zřejmě nejvíce autobiografické knihy. I Elfriede, podobně jako hrdinka knihy, vyrůstala s velmi ctižádostivou matkou a také ona se psychicky zhroutila.

Román Vyvrhelové, který je také na programu večera v Rakouském kulturním fóru, vydá nakladatelství Mladá fronta letos v březnu. Stejně jako předchozí knihy v překladu Jitky Jílkové, v jejímž podání promlouvá Jelineková ke čtenáři stejně intenzivně, ironicky a nesmlouvavě jako ve svém rodném jazyce. V románu Vyvrhelové vypráví o čtyřech mladých lidech, kteří chtějí vystoupit ze stínu starší generace postižené válkou, konvencemi a budováním kapitalismu.

Češi Jelinekovou znají i díky inscenacím jejích divadelních her, například pražské Divadlo Komedie uvádělo Kláru S. Na polovinu května chystá představení podle Jelenikové i Národní divadlo. Hra Co se stalo, když Nora opustila manžela aneb Opory společnosti bude mít v nastudování šéfa činohry Michala Dočekala premiéru na Nové scéně.

kdy a kde: 24. února, od 18:00, Rakouské kulturní fórum

Elfriede Jelineková
Elfriede Jelineková