Ve více než stovce kin se Alenka do říše divů nedostane

Londýn – Především na příběh a vizuální efekty sází ve svém posledním snímku Alenka v říši divů režisér Tim Burton. Filmové adaptace jedné z nejslavnějších knih anglické literatury se ale nedočkají návštěvníci řetězce kin Odeon ve Velké Británii, Irsku a Itálii. Rozhodnutí Odeonu je reakcí na to, že film bude uveden na DVD mnohem dříve, než bývá pravidlem. Čeští diváci se do říše divů budou moci vydat bez omezení od 4. března.

Jednu z očekávaných filmových událostí roku bude ve Velké Británii a Irsku bojkovat více než sto kin a multiplexů. Společnost Disney chce Alenku v říši divů vydat na DVD už na konci května, tedy po dvanácti týdnech promítání. Standardní doba, po kterou může být snímek uváděn na filmových plátnech, je přitom o pět týdnů delší.

Její zkrácení může podle Odeonu znamenat výrazné snížení zisků, zejména v případě menších kin. Negativní dopad může mít bojkot ale i na zisk producentů filmu, vzhledem k počtu kin, které Odeon provozuje. Burtonův snímek ve Velké Británii uvedou jen filmové řetězce Cineworld a Vue.

Video Ivan Kytka informuje z Londýna
video

Ivan Kytka informuje z Londýna

K podobnému protestu přistoupil Odeon společně se sítí kin Vue už dříve. Například přestaly promítat komedii Noc v muzeu s Benem Stillerem poté, co studio 20th Century Fox zkrátilo dobu uvedení v kinech na 13 týdnů. Podle společnosti Disney je ale brzké stáhnutí z kin jedním ze způsobů, jak bojovat proti filmovému pirátství.

Podle představitelů Odeonu se bojkot nevztahuje na kina ve Španělsku, Německu, Portugalsku a Rakousku, kde má řetězec rovněž své zastoupení. Film v těchto zemích totiž vyjde na DVD ve standardním termínu.   

Tim Burton se do filmu na motivy knihy Lewise Carrolla pustil prý proto, že nikdy neviděl film o Alence, který by se mu líbil. „Starší filmy většinou ukazují Alenku jako poněkud pasivní holčičku, kolem níž defilují různé bláznivé postavy. Pokusili jsme se to přetvořit do filmového příběhu, který je nějakým způsobem emotivní a má smysl,“ uvedl režisér. Do svého posledního snímku obsadil Miu Wasikowskou, Johnnyho Deppa, Helen Bonham Carterovou nebo Anne Hathawayovou.