Daniel Barenboim hraje Chopina pro Chopina

Praha – V pražském Rudolfinu se dnes uskuteční recitál jednoho z nejlepších pianistů a dirigentů současnosti Daniela Barenboima. V rámci svého evropského turné, které uspořádal při příležitosti oslav dvoustého výročí narození Fryderyka Chopina, zahraje etudy, mazurky a preludia tohoto polského skladatele. V Praze Barenboim účinkoval již třikrát, nikdy ale jako sólový klavírista. Tentokrát přijel na pozvání České filharmonie, jeho dnešní koncert už je vyprodaný.

Daniel Barenboim dnes žije v Berlíně, narodil se ale v roce 1942 v Argentině, v Buenos Aires, židovským rodičům ruského původu. V pěti letech se začal učit u své matky na klavír, později výuku převzal jeho otec, který zůstal Danielovým jediným pedagogem.

Rodina se v roce 1952 přestěhovala do Izraele. O dva roky později přihlásili rodiče Daniela na kurzy dirigování, které v Salzburku vedl Igor Markevich. Během téhož léta se rovněž setkal s Wilhelmem Furtwänglerem, který jej v dopise označil za fenomenálního hudebníka, což Danielovi později otevřelo mnohé dveře.

Jako klavírista debutoval již jako desetiletý ve Vídni a v Římě, dirigentský debut si odbyl roku 1967 s orchestrem Philharmonia v Londýně. O rok dříve zavítal do Prahy v rámci Pražského jara se slavným English Chamber Orchestra, s nímž pravidelně vystupoval deset let jako pianista i dirigent.

Barenboim spolupracoval s mnoha významnými hudebními tělesy. V roce 2000 se stal doživotním hlavním dirigentem Staatskapelle Berlin. Od sezony 2007/2008 navázal úzkou spolupráci s Teatro alla Scala v Miláně, kde diriguje operní představení a uvádí komorní koncerty. V roce 2003 obdržel cenu Grammy za nahrávku Wagnerova Tannhäusera.

West-East

Sedmašedesátiletý umělec se již dlouhodobě věnuje také kulturně-politickým aktivitám. Proslul úsilím o sblížení Arabů a Židů pomocí hudby – například prostřednictvím workshopu nazvaného podle Goethovy sbírky West-Eastern Divan – a podporou hudebního vzdělání palestinských dětí.

Umělecký život významného pianisty a dirigenty je  zachycen v jeho autobiografii Život v hudbě. Společně s americkým literárním teoretikem palestinského původu Edwardem Saidem vydali knihu úvah Paralely a paradoxy.

West-Eastern Divan Orchestra Tour 2009
Zdroj: www.danielbarenboim.com