Je libo divadelní nářez?

Praha - Na šesti pražských scénách od 24. února do 2. března 2010 proběhne osmý ročník festivalu MALÁ INVENTURA, přehlídka současné scénické tvorby v oblastech tanec, pohybové, autorské či experimentální divadlo, pantomima atd. Zatímco loňská inventura hledala pro divadlo nové balení, letošní jde na kost – nabídne, jak napovídá podtitul, výživný divadelní nářez nového divadla.

Letošní ročník bude hostovat v šesti pražských divadelních domech: ALFRED VE DVOŘE, ALT@ - HALA 30, ARCHA, MEETFACTORY, PONEC a ROXY/NOD. Organizátorem festivalu je o. s. NOVÁ SÍŤ ve spolupráci s uvedenými scénami a o. s. NABLÍZKO.

Festival proběhne v sedmi dnech a přinese sedmnáct českých a nově i sedm zahraničních představení. Představí se výběr toho nejlepšího za rok 2009 v oblasti nového divadla – jednak z dramaturgie Nové sítě na rok 2010, jednak z produkčních počinů spolupracujících divadel. V sekci Bílá vrána bude uvedeno tanečně-pohybové představení choreografky Mirky Eliášové Until I Find It.

V letošním roce se představí například Anna Polívková a skupina VerTeDance s tanečně-pantomimickým představením Případy doktora Toureta či multimediální projekt Jany Svobodové z divadla Archa Šance 1989 zkoumající nejnovější české dějiny. Z dramaturgie Nové sítě bude uvedeno mimo jiné autorské fyzické představení Wait Wait Wait Heleny Arenbergerové, Thomase Steyaerta a Anny Synkové.

V letošním roce je Malá inventura součástí mezinárodního divadelního projektu DNA - ||))||||//, který podporuje nezávislé scénické umění a nové divadlo ve střední Evropě. Mezinárodní část přinese tři taneční představení uměleckého tělesa: L1 z Budapešti či dvě slovinská představení Co mi řekl Joseph Beuys, když jsem ležel mrtvý v jeho klíně a Hra s párátky, na kterých se podílel i renomovaný slovinský režisér Bojan Jablanovec. Jablanovec byl vybrán, aby režíroval i původní divadelní projekt, který vzniká v rámci |))||||// a bude mít premiéru v Budapešti v květnu 2010. Svá představení přivezou i dánská skupina Entre scénen a slovenská A4.

Rozhojněný bude letos i festivalový off-program:

Kromě tradičního festivalového večírku, který proběhne letos ve studu Alt@-Hala 30 a ponese se v duchu masivní, masové a masné zábavy pro příznivce alternativní kultury, zopakuje se loni úspěšná burza projektu SBAL HO/JI/TO!, jež dává českým umělcům představit své projekty českým či zahraničním promotérům a producentům. Nově Nová síť uspořádá prezentaci čtyř projektů zaměřených na podporu nezávislého umění či kreativní kultury v ČR a SR – jeho účastníci se seznámí např. s programem města Plzně, které kandiduje na Evropské město kultury a slovenským kulturním networkem Anténa či s tanečním projektem KoresponDance Europe.


Na Malou inventuru navazuje již tradičně putovní festival Velká inventura, který se letos rozjede do Olomouce, Plzně, Hradce Králové, Liberce a Brna.

Případy doktora Toureta - taneční představení VerTeDance a Anny Polívkové
Případy doktora Toureta - taneční představení VerTeDance a Anny Polívkové
Více fotek
  • Případy doktora Toureta - taneční představení VerTeDance a Anny Polívkové autor: Vojtěch Brtnický, zdroj: Divadlo Ponec http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1213/121283.jpg
  • Šance 1989 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1111/111053.jpg