2521 – divadelní sci-fi, které dává zabrat

Ústí nad Labem - Činoherní studio se vždy pokoušelo a pokouší hledat nové; nové hry, nová témata, nové formy, nové inscenační postupy… V rámci tohoto hledání dramaturgie tentokrát sáhla po žánru v divadle dosud nevyzkoušeném, žánru sci-fi. Hra s názvem 2521 vznikla na motivy kultovního sci-fi románu Briana W. Aldise Nonstop. Napínavý příběh vypráví o lovci Complainovi, pomalém Fermourovi, knězi Marapperovi a poznamenaném Wantagovi a jejich podivném smutném světě.

„Příběh se silným lidským poselstvím vypráví o cestě z tohoto světa pryč, ke svobodě. Hra o tom, jestli má lidstvo právo rozhodovat o osudu druhého člověka. Hra o naději. Hra o smyslu lidského bytí, o člověku. Pokusíme se o výtvarně (i jinak) výjimečnou inscenaci a fantaskní podívanou,“ takový si inscenátoři vytkli cíl.

Šéfové ústeckého divadla ale přiznávají, že pochopili proč se sci-fi příliš často na českých jevištich neobjevuje. Dva dny před premiérou se ukazuje že obvyklý počet zkoušek na tento žánr nestačí. „Je to strašně těžké. My se nyní lehce hroutíme, že jsme trochu šlápli za limity Ćinoherního studia, povzdychl si po jedné z generálek režisér Filip Nuckolls. “Myslím, že jsme sami překvapení, jaké nám to dělá potíže, že to není úplně jednoduchá práce," doplnila autorka textu Johana Součková.

Nová inscenace by měla být událostí sezony. I proto sáhl zatím nespokojený režisér k nezvyklému kroku. Premiéru odložil z pátku na příští středu 3. března.

Brian W. Aldiss (1925 v Norfolku)

patří mezi vůbec nejvýznamnější spisovatele sci-fi s velkým vlivem na vývoj samotného žánru. Podle volby čtenářů Britské asociace sci-fi nejpopulárnější autor tohoto žánru na Britských ostrovech (1968). Začínal po návratu z východoasijských bojišť druhé sv. války jako knihkupec v Oxfordu. Ocenění v listu The Observer jej přivedlo na dráhu profesionálního spisovatele. Už svým debutovým románem Nonstop nadchnul čtenáře i kritiku, proto není vůbec divu, že se kniha dostala do prestižní edice „Mistrovská díla SF“ nakladatelství Laser-books. Dále zaujaly především jeho romány Ponuré světelné roky (1964), a Bosonoh v hlavě (1969). Povídky Skleník a Slinistrom mu vynesly literární ceny. Brian W. Aldiss je známý jako pořadatel antologií science fiction a autor teoretických a historických prací o tomto literárním žánru.

2521 - Scéna Lukáš Kuchinka, kostýmy Daniela Klimešová, hudba Ondřej Švandrlík, dramaturgie Johana Součková, režie Filip Nuckolls.

Hrají: Jan Plouhar, Kryštof Rímský, Jan Jankovský, Marek Pospíchal, Jaroslav Achab Haidler, Jiří Maryško, Matúš Bukovčan, Tereza Hofová, Nataša Gáčová, Emma Hocke j.h., Vojta Kadeřábek, Vladimír Čepek.

2521 / divadelní sci-fi
2521 / divadelní sci-fi