Kremelské umění v Praze uvedou Klaus s Medveděvem

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medveděv by měl osobně otevírat výstavu ze sbírek moskevského Kremlu, která se má konat na Pražském hradě v závěru příštího roku. Přání předvést kremelské skvosty české veřejnosti vyslovil prezident Václav Klaus při návštěvě Moskvy loni v říjnu, akci připravuje ředitelka kremelského muzea Jelena Gagarinová.

„Přesné datum (výstavy) neznám, protože to bude záviset na plánech obou prezidentů, kteří výstavu budou společně otevírat,“ uvedla Gagarinová, dcera legendárního sovětského kosmonauta, která nedávno navštívila Prahu.

Výstava by měla podle Gagarinové představit Kremelské unikáty, zejména předměty přibližující život carského dvora v 16. a 17. století. Česká veřejnost by měla vidět i anglické a německé stříbro ze 16. století, carské zbraně, část slavnostního roucha prvního Romanovce či věci patřící caru Petru I. během jeho moskevského mládí.

Zajímavostí je, že Prahu 16. století před časem v Kremlu přiblížila výstava o cisaři Rudolfu II. - ta však pocházela převážně z vídeňských a švédských sbírek.

Dcera Jurije Gagarina v rozhovoru pro Českou televizi
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24