Příběh desáté ostravské Carmen je i naším příběhem

Ostrava – V pořadí desáté nastudování Bizetovy Carmen připravil operní soubor Národního divadla moravskoslezského. Příběh fiktivní španělské cikánky, který je jednou z nejpopulárnějších oper, uvede ostravské divadlo v premiéře dnes večer. V nastudování dirigenta Olivera Dohnányiho a hostujícího režiséra Mariána Chodovského zazní Carmen ve francouzštině, tedy v originálním jazyce, její příběh ale tvůrci zasadili do současnosti.

Zdroj: Národní divadlo moravskoslezské Autor: Vojtěch Bartek

„Děláme to proto, aby divák cítil, že příběhy, které se odehrávají v opeře Carmen, jsou i našimi příběhy. Věříme, že tuto polohu pochopí jak divák, který je konzervativnější, tak i mladý divák, který od divadla očekává aktuálnost,“ vysvětlil časové přesazení děje do současnosti Marián Chodovský.

Operní příběh vychází z novely francouzského prozaika Prospera Mériméeho. Právě on si v roce 1845 vymyslel osudovou ženu, která žila divoce svůj život. O 30 let později se její příběh stal předlohou k libretu nové opery Georgese Bizeta. Už před premiérou se ale objevily hlasy kritizující nemorálnost hlavní hrdinky i celého díla.

Bizet na opeře pracoval celé tři roky, dalších šest měsíců trvalo nastudování a ve světové premiéře byla Carmen uvedena v březnu 1875. Ohlas byl mezi diváky i kritikou spíše chladný, což Bizet velmi těžce nesl. Často se uvádí, že neúspěch jeho několikaletého díla přispěl k tomu, že sedmatřicetiletý skladatel zemřel tři měsíce po premiéře na srdeční záchvat.

Carmen se ale nakonec prosadila ještě v roce své premiéry a postupem času se stala jednou z nejhranějších oper. „Bizetova hudba dlouho nebyla a nebude překonaná. Každé hudební číslo je jednoduše hit,“ vysvětluje si úspěch Carmen režisér ostravského provedení Marián Chodovský.

Sobotní premiéra v Národním divadle moravskoslezském je věnována životnímu jubileu emeritní sólistky opery NDM paní Drahomíry Drobkové. Na pódiu diváci uvidí Zuzanu Dunajčanovou, Tomáše Černého, Luciana Mastra, Agnieszku Bochenek-Osieckou, Evu Dřízgovou-Jirušovou, Zuzanu Markovou, Martina Gurbaľa a další. Výtvarníkem scény je Jozef Ciller, kostýmy připravila Simona Vachálková, choreografii sestavil Igor Vejsada.

Carmen
Carmen