Batman překonal Supermana

Dallas/Praha - Výtisk komiksu z roku 1939, ve kterém se poprvé objevila postava akčního hrdiny Batmana, byl ve čtvrtek vydražen za 1.075.500 dolarů (asi 20,6 milionu korun) a překonal tak tři dny starý rekord prvního komiksu Supermana, který byl vydražen za milion dolarů. Podle agentury AP o tom informovala aukční síň Heritage Auction Galleries v Dallasu. Batmana jako komiksovou postavu stvořili Bob Kan a Bill Finger. Je jednou z ikonických postav vydavatelství DC Comics. Batman je alter ego Bruce Wayna, milionáře a filantropa.

Batman se stal populární ihned po svém uvedení v komiksové sérii Detective Comics, kde debutoval v čísle 27 v květnu 1939 (The Case of the Chemical Syndicate). Už v několika prvních číslech se objevila myšlenka, že Batman své protivníky nikdy nezabíjí (vůbec poprvé v historii komiksu).

K aukční částce řekl zástupce aukčního domu Heritage Barry Sandoval: „Naprosto to předčilo všechna naše očekávání a teď je to největší cena v historii, za kterou byl komiks vydražen.“ Dodal ještě, že obal prvního vydání je jedním z nejslavnějších komiksových obalů vůbec.

V pondělí byl na aukčním serveru ComicConnect.com vydražen první komiks s akčním hrdinou Supermanem. Časopis z roku 1938, na jehož obálce zvedá kreslený hrdina nad hlavu automobil, je považován za určitý „svatý grál mezi komiksy“.

Podle Sandovala původní majitel komiks Batmana koupil v šedesátých letech za 100 dolarů (asi 1900 korun). Na obálce bojuje netopýří muž se svými protivníky nad střechami budov ve městě.

Superman - komiks z roku 1938
Zdroj: ComicConnect.com