Radok míří hlavně do Prahy. Inscenací roku je mrazivý Vojcek

Praha - Sugestivní drama o manipulaci Vojcek se v 18. ročníku Cen Alfréda Radoka stalo inscenací roku 2009. Hru německého dramatika Karla Georga Büchnera nastudoval v pražském Divadle na Vinohradech Daniel Šponar. Divadlem roku bylo už potřetí vyhlášeno Pražské komorní divadlo, i v ostatních kategoriích zabodovala převážně pražská divadla. Ceny, o nichž rozhodovali divadelní kritici, byly předány na scéně Kolowratu. Česká televize nabídne 6. března na programu ČT2 sestřih z ceremoniálu.

Pražské komorní divadlo získalo od kritiků také cenu za mužský herecký výkon pro jednoho ze svých členů Martina Pechláta. Ten vytvořil jednu z titulních rolí v inscenaci Goebbels/Baarová na jevišti Divadla Komedie, kde soubor působí. „Přistupoval jsem k této roli stejně jako přistupuju ke každé jiné, nebylo v tom nic specifického,“ prozradil Pechlát. Radokovou cenou bylo PKD odměněno i před dvěma lety za Pařízkovu inscenaci Kafkova Procesu.

Za roli Goebbelse má Pechlát naději i na Thálii, stejně jako Kateřina Burianová za roli Violet Westonové ve hře Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů. Dnes v Kolowratu za ni obdržela cenu za ženský herecký výkon. Za vytvoření této náročné postavy v Národním divadle získala Burianová loni na podzim Cenu Sazky a Divadelních novin. „Je to mezní osoba, plná temperamentu, ženská, která má humor, ačkoli je na pokraji sil,“ říká o Violet.

Českou hrou roku se stalo Náměstí bratří Mašínů. V režii Davida Drábka, který je zároveň autorem hry, mělo premiéru v královéhradeckém Klicperově divadle. 

Další ceny opět míří do Prahy. Z Národního si kromě Burianové odnesl ocenění i Vít Zouhar za hudbu k Pitínského inscenaci Radúze a Mahuleny. Radokova výroční cena za scénografii patří Tomovi Schenkovi za scénu k Brittenově opeře Smrt v Benátkách na jevišti Státní opery Praha.

Talentem roku byl vyhlášen herec a zpěvák Vojtěch Dyk, nominovaný s kolegy i za hudbu k inscenaci La Putyka.

Porota také vybrala v anonymní soutěži o nejlepší divadlení hru z padesáti textů dva (místo tří, první cena nebyla udělena), které budou představeny 8. května v rámci projektu Noc českých a slovenských autorů na Nové scéně Národního divadla.

Přehled všech oceněných najdete v příloze.