Poslední dveře Malostranské besedy otevřel Cimrmanův Akt

Praha – Akt, nejstarší hra z repertoáru Divadla Járy Cimrmana, otevřel kulturní část Malostranské besedy. Veřejnosti tak jsou odedneška přístupny už všechny prostory celkově zrekonstruované budovy. Cimrmanův Akt nebyl pro slavnostní otevření vybrán náhodou – veřejnou premiéru měl 4. října 1967 právě v Malostranské besedě. Ta by měla zůstat kulturním střediskem Malé Prahy i po rekonstrukci – konat se tu budou divadelní představení, výstavy, koncerty i filmové projekce.

„Chtěli bychom navázat na to, na co jsme do Malostranské besedy chodili v 80. a 90. letech. Oslovili jsme proto hudebníky, jako je Vladimír Mišík, Ivan Hlas, Jan Burian nebo Martin Němec. Naši návštěvníci se mohou těšit jednou měsíčně na potlach, ale také na jazz nebo klubovou scénu. Nabídka bude pestrá,“ přibližuje hudební program umělecký ředitel Malostranské besedy David Hanzlík. Hudbě bude věnováno vždy šest večerů v týdnu, neděle pak bude patřit divadlu.

Přízemí Malostranské besedy zabírají gastronomické provozy, které byly otevřeny už v pátek, v prvním patře jsou pak hudební a divadelní salonky, novinkou je zpřístupnění i druhého patra. „Malostranská beseda nabízí daleko víc, než bývalo zvykem. Ve druhém patře, které původní návštěvníci neznají, bude videokavárna a spolkový sál,“ dodává Hanzlík.

Video Rozhovor s Davidem Hanzlíkem
video

Rozhovor s Davidem Hanzlíkem

Videokavárna nabídne dokumenty, cestopisy, adrenalinové filmy a snímky, na které už není možné zajít do kina. „Například v březnu se vracíme ke Karamazovým a Kuličkám,“ uvedl Hanzlík konkrétní příklady, „a jsme rádi, že se nám podařilo přesvědčit Michala Dvořáka, aby u nás promítl svůj dokument Pandurango o kořenech world music.“ 

Pro kulturní akce je využito i podkroví zrekonstruované budovy - patří galerii. Její provoz zahájí výstava Zdeněk Lhotský — tavená skleněná plastika, design. Více o programu na stránkách Malostranské besedy.

Radnice Prahy 1 začala s rekonstrukcí Malostranské besedy v roce 2006, zaplatila za ni zhruba 200 milionů korun. Původně radnice předpokládala náklady asi 30 milionů korun, chtěla opravit pouze dvě patra. Vedení městské části později rozhodlo o celkové přestavbě.

0

Obnoven byl například unikátní renesanční krov, zrestaurovány stropní malby nebo vybudována nová vzduchotechnika. Nejvýraznější změnou je ale návrat tří věží, které byly odstraněny na začátku 19. století.