Jiří Georg Dokoupil, malíř mnoha stylů, vystavuje v české metropoli

Praha - V Jízdárně Pražského hradu vystavuje malíř Jiří Georg Dokoupil, jeden z mála českých výtvarníků poválečné doby, kteří se prosadili na mezinárodní výtvarné scéně. Domácímu publiku je však zatím málo známý. V 80. letech patřil k vlně postmoderního malířství; trvalým rysem jeho tvorby je ale soustavné hledání nových témat i výrazových forem. Výstava nazvaná Dokoupil 100 potrvá od 3. března do 23. května.

Jiří Dokoupil si nikdy nevytvořil jednotný, pro diváka jasně rozpoznatelný styl. Místo toho parafrázuje nejrůznější minulé styly, hraje si s nimi a experimentuje s novými technikami. „Ti, kdo vymysleli nové techniky a technologie, v nich byli nejlepší. Nejlepší olejomalby dělali bratři Eyckové,“ řekl dnes Dokoupil u svých obrazů, které vytváří dýmem svíčky na plátno.

Nová forma pro každý nápad

Zatímco se většina malířů snaží vytvořit si osobitý rukopis, Dokoupil neustále hledá nové techniky a styly. „Pro každý nápad, pro každou vizi je třeba vymyslet novou formu,“ tvrdí. Možná jedinou jeho stálou charakteristikou může být expresivita a tíhnutí k erotičnosti. Jeho dílo podle pořadatelů do současnosti zahrnuje přes 60 cyklů a více než 100 vytvořených technik či stylů.

Dokopil žije a tvoří střídavě v Praze, Berlíně, Madridu, a Rio de Janeiru. Ve světě je známější než doma. Většinu jeho obrazů přivezl do Prahy švýcarský galerista Bruno Bischofberger. „Rozpoznat budoucího úspěšného umělce je věcí intuice, ale hlavně znalostí. První Dokoupilův obraz jsem koupil už v roce 1979. Kombinuje koncept se smyslným malířstvím a je pokaždé úplně jiný,“ říká o Dokoupilovi.

Mladí divoši

Dokoupil se narodil roku 1954 v bývalém Československu. V roce 1976 studovat na Akademii výtvarných umění. Později navštěvoval kurzy na univerzitách ve Frankfurtu a New Yorku.

V roce 1979 založil společně s několika umělci skupinu Mülhermer Freiheit. V kolínském ateliéru se šestice označovaná jako Jungen Wilden (Mladí divoši) věnovala hledání současného uměleckého výrazu prostřednictvím neoexpresivního figurativního stylu v intenzivně barevných plátnech s tradičními náměty a také cestou překonávání minimalismu a konceptuálního umění.

Počátkem 80. let působil jako hostující profesor na Akademii výtvarných umění v Düsseldorfu a v roce 1989 v Madridu.

Dokoupil „Všudybyl“

První samostatnou výstavu měl Dokoupil v roce 1982, kdy se také zúčastnil prestižní výstavy současného umění Dokumenta 7 v Kasselu. Od té doby se Dokoupilovo dílo představilo na mnoha sólových výstavách v uznávaných galeriích, významných muzeích i jiných kulturních institucích po celém světě. Dokoupil žije a pracuje v Berlíně, Madridu, Praze, Sao Paulu a v Santa Cruz de Tenerife.

Zastupují ho přední evropské galerie, dvě curyšské galerie - Galerie Bruno Bischofberger a Galerie Andrea Caratsch - se na pražské výstavě kurátorsky podílely. Pořadateli přehlídky v Jízdárně jsou Správa Pražského hradu a Prinz Prager Gallery.

Jiří Georg Dokoupil / Haus und Malven 1999
Jiří Georg Dokoupil / Haus und Malven 1999
Více fotek
  • Jiří Georg Dokoupil / Haus und Malven 1999 zdroj: Galerie Bruno - Švýcarsko http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1468/146714.jpg
  • Jiří Georg Dokoupil / Katze, Arrugadisch (2000) zdroj: Galerie Bruno - Švýcarsko http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1468/146712.jpg
  • Jiří Georg Dokoupil / Warten2 1999 zdroj: Galerie Bruno - Švýcarsko http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1468/146713.jpg