Věčná lidská komedie v kukátku Jarmareční boudy

Praha – Do českých kin právě vstupuje film režiséra Pavla Dražana Jarmareční bouda. Jedná se o úpravu kultovního snímku natočeného v roce 1982. Film tehdy získal nejvyšší ocenění na festivalech nezávislého filmu. Krátce poté byl zakázán a promítal se jen po filmových klubech, a také v zahraničí. Pavel Dražan v přesvědčení, že poselství příběhu je nadčasové, se rozhodl film s několika úpravami realizovat znovu.

Netradiční film založený převážně na obrazovém vidění světa v netradičním pojetí a netradičních lokalitách, které výrazně umocňují celý příběh, je drsné podobenství o světě kolem nás, o lidské pýše, krutosti a nesnášenlivosti. Významnou roli zde hraje jak výběr hereckých typů připomínající Felliniho filmy, tak také volba hudby, která příběhu dodává zcela specifický výraz.

„Věříme, že film vzbudí stejnou pozornost jako v době svého vzniku a že svou výjimečnou atmosférou zapůsobí na stále širší spektrum mladých diváků, kteří vyhledávají filmy s hlubším poselstvím,“ přeje si Pavel Dražan. K zákazu v době vzniku filmu režisér řekl: „Zamýšlel jsem to v jakési vyšší rovině filozofie. Byly tam sice náboženské prvky, ale námitky byly odůvodněny tím, že jde o bezvýchodný, depresivní obsah, který lidi ukazuje jako jakési loutky.“

Atributy apokalypsy ve filmu zůstaly, vnímání světa se však proměnilo. Jaroslav Dušek, představitel nabubřelého a proto nebezpečného blba, by rád, kdyby diváci dobře vnímali především absurditu jednotlivých scén. „Mám rád posunutou fantazii. Bavilo mě samotné natáčení a baví mě i výsledek. To pobavení u diváků bych tedy velmi přivítal, je důležité. Zažil jsem projekci, kdy se publikum těm krutým absurdnostem smálo a najednou to celé dostalo další rozměr,“ upozornil po novinářské projekci Dušek.

Podle tvůrců není snahou filmu „moralizovat nebo ukazovat cestu“. „Chtěli jsme pouze ukázat, že se něco takového může dít. Nehledali jsme ale východisko,“ řekl producent filmu Jiří Štorek. Nový film má asi dvojnásobnou stopáž než původní, který měl 35 minut. Tvůrci měli na realizaci asi šest milionů korun. Natáčel se loni v březnu a dubnu výhradně v exteriérech. Děj se odehrává v lokalitách kolem Velkého Meziříčí a na Berounsku.

V další výrazných rolích se v Jarmareční boudě objeví i zpěvák Daniel Bárta nebo herec Pavel Liška. „Rád pracuji se zvláštními typy herců. Právě hra herců dokázala film posunout,“ uzavřel Pavel Dražan.

Z natáčení filmu Jarmareční bouda
Z natáčení filmu Jarmareční bouda
Více fotek
  • Z natáčení filmu Jarmareční bouda zdroj: Jarmareční bouda http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1469/146875.jpg
  • Jarmareční bouda / Hana Baroňová zdroj: Jarmareční bouda http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1469/146876.jpg
  • Jarmareční bouda / Jaroslav Dušek zdroj: Jarmareční bouda http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1469/146874.jpg
  • Jarmareční bouda / Martin Dušek a Daniel Bárta zdroj: Jarmareční bouda http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1469/146872.jpg