Alfons Mucha úspěšně prošel Evropou

Praha - V průběhu loňského roku až do počátku letošního prošla retrospektivní výstava z díla Alfonse Muchy velmi úspěšně napříč Evropou: Kurátoři i renomované instituce a sběratelé včetně rodiny spojili své síly, aby představili tohoto významného autora nejen jako grafika a kreslíře, ale i neméně kvalitního malíře a autora výtvarných předloh, ilustrací, ale i vynikajících děl z oblasti designu. První výstava proběhla ve Vídni v Galerii Belvedere, pak pokračovala další variantou v Musée Fabre v Montpellier a nakonec se Muchovo dílo představilo v Kunsthalle der Hypo-Kulturstiftung v Mnichově.

Na všech místech bylo dílo Alfonse Muchy provázeno obrovským zájmem návštěvníků a celkem jej shlédlo takřka 350 tisíc milovníků umění. Součástí celého výstavního projektu byla i zápůjčka 2 obrazů z cyklu Slovanská epopej, které jsou ve správě Galerie hlavního města Prahy; po náročných přesunech je nyní kompletní epopej opět ke zhlédnutí v Moravském Krumlově. Na tamějším zámku je vystavována již 45 let. O přestěhování pláten zobrazujících výjevy z dějin Slovanů zpět do Prahy se hovoří už dlouhou dobu. Návrhů, kde by mělo být dílo vystaveno, byla řada, například Průmyslový palác na Výstavišti a Klementinum. Moravský Krumlov by o epopej patrně už přišel, kdyby loni nevyhořela na Výstavišti část Průmyslového paláce.

Slovanská epopej

je cyklus velkoformátových obrazů, kterým chtěl Alfons Mucha shrnout dějiny Čechů a dalších slovanských národů. Mucha jej po dokončení věnoval městu Praze. Dnes jej můžeme spatřit na zámku v Moravském Krumlově. Alfons Mucha si přál zachytit dějiny Slovanstva v kolekci obrazů, která by symbolizovala jejich cestu dějinami. S myšlenkou vytvoření epopeje si pohrával už na začátku 20. století, nicméně kvůli nedostatku financí musel myšlenku odložit.

0

Po svatbě s Marií Chytilovou v Chicagu nachází průmyslníka Charles R. Cranea, který byl ochoten nést veškeré náklady spojené s vytvořením Slovanské epopeje. Mucha se vrátil roku 1910 do rodné země, aby si pronajal část zámku na Zbirohu a zde tvořil Slovanskou epopej, jenž mu dohromady zabrala 18 let života. Dokončil ji roku 1928, kdy ji spolu s Charlesem Cranem předal Praze a veškerému československému obyvatelstvu. Obrazy byly během války schovány na dvou místech v Praze. Obrazy zde byly poškozeny vlhkostí. V 50. letech byly převezeny do Moravského Krumlova, kde byly za pomoci místních občanů restaurovány a od 4. srpna 1963 jsou pak vystaveny na zdejším zámku.