Pražský filharmonický sbor slaví 75 let od založení

Praha - K důležitému výročí připravilo těleso pro letošní sezonu sérii koncertů, které připomenou i výročí narození jednoho z nejlepších sbormistrů Josefa Veselky nebo skladatele Gustava Mahlera. Když v roce 1935 sbor vznikl, měl původně sloužit rozhlasovému vysílání. Tehdy, ještě jako Sbor Radiojournalu Praha, pod vedením zakladatele Jana Kühna, poprvé vystoupil 8. ledna. Za tři čtvrtě století 4x změnil název a v jeho vedení se vystřídala řada jmen předních sbormistrů jako Josef Veselka, Lubomír Mátl, Pavel Kühn nebo Miroslav Košler.

„Pražský filharmonický sbor vnímám jako důležitou součást naší soudobé kulturní scény, jako nositele hudebního i pěveckého odkazu, na který jsme právem hrdi,“ uvedl Václav Klaus v textu, který Pražskému filharmonickému sboru (PFS) zaslal u příležitosti výročního koncertu v Rudolfinu.

„PFS je typický tím, že je velkým neoromantickým tělesem, který musí uzpívat obrovské orchestry, jako je Česká filharmonie, Pražští symfonikové nebo SOČR,“ upozorňuje ředitel sboru Richard Sporka. „Ta tradice je velmi zavazující a velmi a velmi jedinečná. Musíme si uvědomit, že PFS vzešel z velkého podhoubí a z velké sborové kultury, která tady panovala a která je teď poněkud na ústupu,“ doplnila hudební kritička Dita Hradecká.   

Aby se zpěvák stal členem slavného tělesa, musí projít náročným dvoukolovým řízením. Na nedostatek zpěvaček si jeho ředitel stěžovat nemůže, ale jak říká, chybí mu zpěváci.

V současnosti přibližně 75 členů PFS pracuje pod vedením sbormistrů Lukáše Vasilka a Miroslava Košlera. Řediteli Richardu Sporkovi končí funkční období 1. března 2011, letos v květnu bude podle svých slov o svém dalším působení v čele sboru jednat s ministrem Riedlbauchem.