Národní technická knihovna příslibem cen za design

Praha - Nominacím Výročních cen Akademie designu ČR Czech Grand Design 2009 kraluje Národní technická knihovna. V různých kategoriích mohou být oceněni autoři mobiliáře knihovny ze studia Hippos Design, jeho výrobci z firmy mminterier i tvůrci vizuálního stylu Petr Babák se studiem Laboratoř. Jména vítězů v sedmi kategoriích a jméno osobnosti, která vstoupí do síně slávy, budou oznámeny na slavnostním večeru v sobotu 6. března ve Stavovském divadle v Praze. O týden později odvysílá večer moderovaný Markem Ebenem Česká televize.

Úspěšné nominace si vysloužila také mladá designérka Lucie Koldová, navržená na designéra roku i objev roku. O vítězích rozhodne porota složená z teoretiků, kritiků a publicistů zabývajících se designem. Letos poprvé bude udělena také cena veřejnosti, o níž lidé rozhodovali přes internet.

Designér roku si v sobotu převezme cenu od ministra kultury Václava Riedlbaucha a od ministerstva kultury dostane 70 tisíc korun. Vedle studia Hippos Design a Lucie Koldové má šanci ocenění získat René Šulc, který nominaci získal za novou kolekci svítidel pro společnost Lucis, stolní lampu Verso a houpací křeslo Swing. Přehled všech nominovaných za rok 2009 zde.

Stejně jako loni bude některá z osobností českého designu uvedena do síně slávy. V minulém roce do ní posmrtně vstoupil autor nerealizované Národní knihovny Jan Kaplický. Cenu si tehdy převzala jeho manželka Eliška od zpěvačky Marty Kubišové. Letošního laureáta do síně slávy uvede zpěvák Karel Gott.

Podobu letošní ceny navrhl designér roku 2008 Jan Čtvrtník. Ocenění vypadá jako dvě za sebou položené cihličky. Má podle Čtvrtníka symbolizovat to, že designér nikdy netvoří zcela sám, ale stojí za ním další lidé, které není tolik vidět. „Cena je určena těm šťastnějším, těm co jsou vidět, o kterých se píše, ale měla by také pomoci zviditelnit design a vše co znamená,“ vyjádřil se autor.0

Ceny v dalších kategoriích předají modelka Tereza Maxová, herečky Linda Rybová a Ivana Chýlková nebo vědec Jiří Grygar. Večer bude koncipován podobně jako Ebenovy pořady Na plovárně, v nichž moderátor zpovídá zajímavé osobnosti.

Díla oceněných designérů budou vystavena od 10. do 21. března v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Do března je možné si prohlédnout i díla všech nominovaných na cenu Objev roku, a to ve Window Gallery České spořitelny v Rytířské ulici v Praze.

Design Lucie Koldové
Design Lucie Koldové
Více fotek
  • Design Lucie Koldové zdroj: Czech Grand Design http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1384/138359.jpg
  • Cena Czech Grand Design autor: Jan Čtvrtník, zdroj: Akademie designu ČR http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1475/147429.jpg