Severská vize architektury a designu je inspirativní

Praha - Skandinávie se svou technologií, designem a architekturou patří k nejprogresivnějším zemím a kulturám v Evropě. Výstava Take Nord Shape v Galerii Jaroslava Fragnera představuje individuálně vyhraněné projevy tří tvůrců. Architekti a designéři Samuli Naamanka, Dagur Eggertsson a Sami Rintala jsou výraznými a respektovanými osobnostmi na mezinárodní scéně. Přestože je spojuje několik okolností - jako země původu – Finsko nebo rok narození - neměli doposud možnost setkat se a pracovat na výstavním projektu, který by prezentoval jejich dosavadní práci a zaroveň byl prostorem pro vzájemnou kombinaci tvůrčích pohledů a idejí. Expozice probíhá od 5. do 28. března.

„Koncept výstavy je založen na myšlence migrace – migrace myšlenek, nápadů, lidí. Neukazujeme jenom realizované projekty. Expozice je rozdělena do tří částí. V první jsou krajinářské výtvory a zásahy spíše revoltující a poukazující na problémy v soudobé skandinávské společnosti. Ve druhé části jsou projekty, které se zabývají výstavbou od Norska přes Švédsko až do Finska. Ve třetí části se pozvolna dostáváme k myšlence designu,“ přiblížila koncepci výstavy její kurátorka Nicole Gale.

„Když jsme výstavu koncipovali, netušili jsme, že se výtvarníci od sebe tolik odlišují. Ale i když je jeden více precizní, druhý větší bohém, jeden je společenský, druhý spíše samotář, tak výsledek dojde vždycky do stejného bodu. To je něco, co nás velmi zaujalo. Taková usilovnost a boj za realizaci, když jsme o kvalitě projektu přesvědčeni, se v českém prostředí tolik nevidí,“ upozornila kurátorka.

Podle ní se skandinávská architektura i design poněkud liší od víceméně globalizovaného pohledu ostatního světa. „Snad tím, že je zde větší izolovanost, specifické klimatizační podmínky, je pořád trošku někde jinde. Tvůrci se soustřeďují na ekologické problémy v architektuře, problémy dostupnosti materiálu. Ve Skandinávii se momentálně zvedá velká vlna revolty snažící se vrátit jak architekturu, tak design do historického kontextu. To znamená, že se snaží o ruční výrobu, odmítají výrobu v levnějších zemích atd.,“ uzavřela rozhovor Nicole Gale.

Sami Rintala (1969) dokončil roku 1999 studium architektury v Helsinkách, roku 1998 založil architektonické studio Casagrande & Rintala, které v letech 1998–2003 stálo u zrodu mnoha velmi dobře hodnocených projektů. Rintala a Casagrande společně vytvořili několik kritikou uznávaných architektonických instalací po celém světě, často při přiležitosti uměleckých přehlídek a workshopů. Jejich práce v sobě snoubí architekturu s kritickým pohledem na společnost, přírodu a podstatu práce architekta, přičemž jejich praxe je založena na přesazích mezi styly a jako vyjadřovací prostředky využívá prostor, světlo, různé materiály i lidské tělo. Roku 2008 založil Rintala nové studio spolu s islandským architektem Dagurem Eggertssonem s pobočkami v Oslu, v jižním Norsku a na severu Norska v Bodo.

Dagur Eggertsson (1965) získal odbornou praxi v mnoha předních studiích v Oslu. Když roku 1992 obdržel diplom na Škole architektury v Oslu, začal spolupracovat s architektkou Vibeke Jenssen pod hlavičkou studia NOIS Architects. Roku 1996 dokončil postgraduální studium na Technologicke univerzitě v Helsinkách, kde také začal experimentovat se stavbou architektonických objektů ve velkém měřítku. Souběžně se svým profesionálním působením Eggertsson vyučuje architekturu v Norsku, na Islandu a ve Švédsku. Momentálně působí jako vedoucí a hodnotitel projektů na Škole architektury a designu v Oslu.

Samuli Naamanka (1969) je znám jako všestranně nadaný designér, jehož tvorba kombinuje pečlivě volený formální slovník s kreativními technologickými inovacemi. Vystudoval grafický design v Rovaniemi a bytový a nábytkový design na Univerzitě umění a designu v Helsinkách. Promoval jako interiérový architekt roku 2000. Naamanka se kromě produktového a interierového designu zabývá take environmentálnim designem. Mimo jiné je průkopníkem ve vývoji betonových produktů. Samuli Naamanka obdržel roku 2004 stavební cenu od finské nadace Julkisivuyhdistys za vývoj v oblasti grafického zpracování betonu a roku 2005 získal cenu SIO jako nábytkový návrhář roku. Jeho dosud poslední ocenění je Nordiska Design Prize z roku 2008.

Severská architektura / hotel
Severská architektura / hotel
Více fotek
  • Severská architektura / hotel zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1475/147500.jpg
  • Sami Rintala zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1475/147486.jpg
  • Dagur Eggertsson zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1475/147485.jpg
  • Samuli Naamanka zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1475/147487.jpg